Vyplatí se penzijní spoření? Část 9: Kdy ukončit dluhopisové spoření

Penzijní fondy v roce 2023 udělaly mnoha investorům radost. Spoření na důchod je však záležitost dlouhodobého investování, takže dobrý výnos v jednom roce není tak důležitý. Při dlouhodobém investování také není důležitý pouze absolutní výnos, ale i relativní: není rozumné mít peníze uložené celý život tam, kde každý rok vyděláte v průměru 5 %, když jinde můžete vydělávat v průměru 10 % ročně při podobném riziku. Proto je dobré porovnat si stávající investice s jinými, abychom věděli, zda nepřesunout finance právě do nich.

Tento článek je součástí cyklu, v jehož rámci porovnáváme fondy penzijních společností s konkurencí podílových fondů. Další články: ČSOB, Česká spořitelna, Komerční banka, NN, Uniqa, Allianz, Generali, Conseq.

V tomto článku se podíváme podrobněji na to, kolik Vám vydělají dluhopisové penzijní fondy po celoživotním spoření.

Fondy vstupující do srovnání

V tabulce níže najdete dluhopisové penzijní fondy s dostatečně dlouhou historií pro provedení srovnání a také jeden benchmarkový dluhopisový fond od největší světové investiční společnosti BlackRock (výnosy jsou přepočteny do korun). Fondy jsou seřazeny podle průměrného ročního/měsíčního výnosu. Vidíme, že kromě fondu od Conseq, kterému se skvěle povedl rok 2023, zaostávají dluhopisové penzijní fondy za globálním dluhopisovým fondem od BlackRock poměrně výrazně. Zeleně jsou označeny nejvyšší výnosy v jednotlivých letech.

Dluhopisové penzijní fondy vstupující do srovnání s benchmarkem

Vysvětlení výpočtu

Představme si dvacetiletého investora, který 1.1.2013 začne spořit v rámci penzijního spoření 300 korun měsíčně, aby měl nárok na státní příspěvek 90 CZK. Tento státní příspěvek se pro zjednodušení připíše investorovi ve stejný okamžik, ve kterém on sám zašle svých 300 korun na účet penzijní společnosti (vždy na začátku měsíce). Každý měsíc se investorovi jeho vklad zhodnotí takovým tempem, které odpovídá tempu růstu pro příslušný rok v tabulce výše. Od 1.1.2024 se bude za měsíční výnos považovat průměrný měsíční výnos za celou dobu existence fondu (v tabulce výše jde o sloupec zcela napravo). Od 1.7.2024, kdy vstupují v platnost změny týkající se výše státního příspěvku, začne spořit 500 korun měsíčně a získá 100 korun státního příspěvku. Tento investor také bude spořit stejnou částku (bez státního příspěvku) do dluhopisového fondu BlackRock. Porovnání skončí 31.12.2052, neboli po uplynutí 40 let. Investorovi je v tu chvíli 60 let a má nárok (podle současných podmínek) na výplatu z penzijního spoření.

Cíl výpočtu

Cílem je zjistit, které dluhopisové penzijní fondy přinesou větší výnos po 40 letech penzijního spoření se státním příspěvkem než fond od BlackRock bez státního příspěvku. Na začátku spoření hraje státní příspěvek velkou roli, protože každý vklad, který investor udělá v rámci penzijního spoření, dostane jednorázový bonus 30 % (90 CZK z 300 CZK) a od 1.7.2024 bonus 20 %. Tento bonus se však v budoucnu pro již zainvestované peníze neopakuje, takže s přibývajícími roky záleží více a více na tom, zda jsou manažeři fondu schopní doručit investorům dostatečný výnos.

Výsledek

V tabulce níže vidíme datum, kdy investice bez státního příspěvku do fondu od BlackRock překonala investici se státním příspěvek do penzijního fondu. Náš hypotetický investor měl tedy například už po 18 letech (1.3.2031) naspořeno ve fondu BlackRock více peněz než ve fondu KB Dluhopisový účastnický. Po 40 letech by měl naspořeno ve fondu KB Dluhopisový účastnický o 158 470 korun méně peněz než ve fondu BlackRock. Investor by během 40 let zaslal do penzjní společnosti vklady ve výši 212 400 korun a získal státní příspěvky v celkové výši 46 620 korun. Manažeři fondu KB Dluhopisový účastnický by tyto finance navýšili o 10 935 korun. Celkem by měl tedy investor naspořeno ve fondu od Komerční banky 269 955 korun.

Pouze dluhopisový penzijní fond od Conseq dokázal po 40 letech spoření přinést investorovi více peněz než dluhopisový fond společnosti BlackRock běžně dostupný investorům na českém trhu.

Jedno velké ALE

Ale pozor! Fond Conseq Dluhopisový účastnický měl výjimečný rok 2023, který zvýšil jeho celkový výnos z 22,48 % na 38,72 %. Stejně tak i ostatní dluhopisové penzijní fondy zažily skvělý rok 2023. Důvodem bylo zvýšení úrokových sazeb ze strany ČNB na nejvyšší hodnoty od roku 1999. K tomu došlo v reakci na vysokou inflaci, která zde nebyla skoro 30 let. Je skoro jisté, že se tuzemským dluhopisovým penzijním fondům nepodaří udržet výnosy na podobných úrovních v delším časovém horizontu. Oproti tomu dluhopisový fond BlackRock není závislý na úrokových sazbách v jedné zemi, díky čemuž je vyšší pravděpodobnost, že si udrží svoji vyšší výnosnost dlouhodobě.

Oni za to nemůžou

Nerad bych, aby si portfolio-manažeři dluhopisových penzijních fondů brali kritiku osobně. Ve výběru investic jsou výrazně omezení zákony a předpisy, takže velké procento majetku investují do tuzemských dluhopisů a bankovních vkladů, které zase až tolik nevydělávají. S nízkým výnosem dluhopisových penzijních fondů se počítalo a státní příspěvek vznikl především proto, aby kompenzoval investorům nízké výnosy penzijních fondů. Bez nich by bylo jen otázkou pár let, než by investoři zjistili, že nemá smysl investovat tímto způsobem.

Kdy se ještě vyplatí zrušit penzijní spoření do dluhopisových fondů

Státní příspěvek prodlužuje dobu, po kterou se penzijní fondy jeví jako výhodné, a následně stát a penzijní společnosti sází na to, že investorovi se nebude chtít po 15-20 letech předčasně penzijko ukončovat. I Vy, pokud již penzijko máte několik let, si pravděpodobně říkáte, že už pro Vás nemá cenu řešit jeho předčasné ukončení se všemi penalizacemi, které jsou s tím spojené (ztráta státního příspěvku a výnosů z nich, zdanění zbývajícího výnosů 15% sazbou). Realita je však jiná a v tabulce níže najdete odpověď.

Dvacetiletý investor, který v roce 2013 začal s penzijním spořením se zaměří na druhý sloupec zleva, jelikož by musel spořit celkem 40 let, aby mohl ukončit své penzijko bez penalizací. Pokud investoval například do fondu ČSOB garantovaný účastnický, pak se mu vyplatí ukončit spoření předčasně ještě 7 let a 6 měsíců před standardním ukončením 31.12.2052 (nebo samozřejmě dříve). Jinými slovy, pokud si takový investor přečte tento článek v roce 2045 (ve věku 52 let), pak se mu stále ještě vyplatí ukončit své penzijní spoření, které začal před 32 lety. Stále se mu vyplatí přijít o všechny státní příspěvky za 32 let a všechny výnosy z nich a přesunout zbývající peníze do dluhopisového fondu BlackRock. Zdá se to neuvěřitelné, ale až tak je fond od ČSOB špatný ve srovnání s fondem od největší investiční společnosti na světě.

Pro jistotu uvedu ještě jeden příklad: Investorovi bylo 35 let, když začal s penzijním spořením. Do šedesátky mu tedy zbývá 25 let, a proto se zaměří na druhý sloupec zprava "25leté spoření". Investuje s Českou spořitelnou, takže ho zajímá ČS Povinný konzervativní fond. Vidí, že pokud ukončí penzijko 9 let a 11 měsíců (ve svých 51 letech) před jeho standardním koncem (nebo dříve), a peníze přesune do výnosnějšího fondu, pak bude mít v 60 letech více peněz, než kdyby peníze nechal v penzijním fondu.

Pokud by Vám interpretace této tabulky dělala problémy, anebo máte zájem o individuální výpočet, stačí se na nás obrátit pomocí kontaktního formuláře.

Předčasně ukončit penzijní spoření se tedy vyplatí i desítky let po jeho startu. Pokud se dluhopisovým penzijním fondům nepodaří udržet vysokou výkonnost z posledního roku (což je prakticky jisté), pak se doba, po kterou je výhodné penzijko předčasně ukončit, ještě prodlouží. A to by se dotklo i větší části klientů Conseq (částečně i Allianz), u kterých předčasné ukončení penzijka v současné chvíli není v některých případech vhodné.

Závěry

Při bližším pohledu na první tabulku vidíme, že dluhopisové penzijní fondy jsou v jednotlivých letech méně volatilní (nejvyšší roční ztráta byla -4,71 %) než dluhopisový fond BlackRock (nejvyšší roční ztráta byla -13,51 %). Což je jejich plus. Ovšem penzijní spoření je investicí na dlouhá desetiletí a investora tak nemusí trápit, že se u fondu BlackRock tu a tam (1 rok z 11) naskytne špatný rok. Důležité je, že zbývající roky (10 z 11) vydělává fond BlackRock v průměru mnohem více než penzijní fondy.

Po 11 letech je zřejmé, že investování do dluhopisových penzijních fondů se z dlouhodobého hlediska nevyplatí. V některých případech se dokonce vyplatí ukončit penzijko i necelých 5 let před jeho standardním koncem. Jinými slovy jsou a budou mezi námi investoři, kterým je 55 let a stále se jim ještě vyplatí penzijní spoření předčasně ukončit a investovat jinde.

Po sametové revoluci se často mluvilo o tom, že začneme dohánět životní úroveň západních států. Západ nám ale stále uniká a důležitým faktorem, který k tomu přispívá, je i fakt, že Češi investují hůř než lidé na západě. Představme si českého třicátníka, který si začal v roce 1993 spořit na důchod investicemi do světových akcií. Během následujících 30 let vyrostl index světových akcií MSCI World skoro desetinásobně. Peníze z celého světa proudily do kapsy českého občana. V roce 2013 ve svých 60 letech odešel tento investor do důchodu s bohatstvím, o kterém se jiným českým penzistům může jen zdát.

Investicemi do dluhopisových penzijních fondů, které většinu majetku investují v tuzemsku, se k západu nepřiblížíme. Pokud fond investuje do českých státních dluhopisů, pak výnosy fondu jdou z kapes českých daňových poplatníků (stát vybere daně, aby mohl zaplatit úroky z dluhopisů, které vydal a které penzijní společnosti koupily). Padesátník investující do dluhopisových penzijních fondů získává peníze na úkor svých pětadvacetiletých dětí. Pokud by ale tento padesátník investoval do světových dluhopisů pomocí společnosti BlackRock, pak by se jeho výnosy braly z kapes lidí, které potká jedině během zahraniční dovolené. Myslím, že naprostá většina Čechů by raději brala peníze z kapes cizinců než z kapes vlastních dětí, přátel atd., zvlášť kdyby těch peněz bylo ještě k tomu víc.

Apeluji tedy na všechny investory: investujte tam, kde získáte dlouhodobě nejvyšší výnos, a když už musíte investovat do dluhopisů, tak ať nejsou tuzemské. Nechte cizince, ať zaplatí Váš důchod.

Naučte se investovat