Výhled ropy od IEA

IEA (Mezinárodní agentura pro energii) minulý týden zveřejnila svůj nejnovější výhled na trhu ropy do roku 2030. Střednědobý výhled od IEA zní: celosvětová poptávka po ropě dosáhne do roku 2030 svého vrcholu a producenti ropy budou díky elektromobilům a energetické transformaci čelit přebytku až 8 milionů barelů ropy denně.

Volná těžební kapacita OPEC+ a projektované celkové zásoby ropy 2016-2030

Pro investory do energetiky je to ten nejlepší býčí signál. Vzpomínám si na predikci od IEA z března 2022 kdy tvrdili, že Rusko po invazi na Ukrajinu přijde o dodávky 3 milionů barelů ropy denně. Dnes, když se podíváme zpětně na predikci od IEA, tak zjistíme, že Rusko vyváží stále stejné množství ropy. Nicméně smyslem tohoto článku je podívat se na odůvodnění odhadu IEA o masivním přebytku. V těchto grafech jsou také pozoruhodná býčí čísla, která se skrývají za odhady poptávky.

Bludy

Od počátku ropného věku existuje úzká souvislost mezi růstem poptávky po ropě a růstem HDP. S tím, jak se z rozvíjejících se zemí postupem času stávají země rozvinuté, klesá energetická náročnost, takže relativní tempo růstu se zpomaluje, ale vztah zůstává zachován.

S ohledem na to se zdá, že nejnovější výhled IEA ukazuje naprostý nesoulad mezi růstem HDP a růstem poptávky po ropě.

Na výše uvedeném grafu ze zprávy IEA vidíte vztah mezi růstem globální poptávky po ropě a růstem HDP v letech 2024 až 2030. Nejenže je daleko od historické normy, ale IEA se zřejmě domnívá, že změna globální poptávka po ropě půjde do záporných hodnot. Zde jsou podrobnější údaje o růstu.

Je vidět, že do roku 2026 se růst zastaví o +0,7 milionu b/d, následuje +0,4 milionu b/d, +0,2 milionu b/d a 0 milionů b/d.

Celkově IEA očekává, že Severní Amerika, Evropa a Asie a Oceánie přispějí ke snížení poptávky o 2,7 milionu b/d.

A téměř celá ztráta poptávky pochází z tohoto grafu:

Snížení poptávky po ropě z důvodů elektrických vozidel a vzdálené práce

Tato analýza je natolik vzdálená realitě, že se člověk musí ptát, co stojí za zveřejněním takové analýzy?

Vezměme si jako příklad Norsko, kde podíl prodejů elektromobilů na celkovém počtu vozidel v loňském roce dosáhl 90 %. To je zdaleka nejjednodušší země, kterou lze sledovat, aby bylo možné posoudit dopad na poptávku po benzinu a ropě. A světe div se, norská poptávka po ropě se stále drží na úrovni 200 tis. barelů denně, přičemž benzín zaujímá 60 až 70 tis. barelů denně. Spotřeba benzinu v Norsku sice oproti roku 2017 klesla o 10 %, ale tento pokles nebyl nijak zásadní.

I za předpokladu stejné míry rozšíření elektromobilů v USA (90 %) by nahradily 10 % poptávky po benzínu, což odpovídá 800 tis. b/d, což je daleko od předpokládaných 1,5 mil. b/d. V analýze poptávky provedené IEA je bláznivé, že pro tak velký posun poptávky by bylo nutné, aby elektromobily nejen zaujaly dominantní podíl na celkovém množství prodaných vozidel každý rok (nejméně 80 % a více), ale také by bylo nutné, aby nejméně 20-25 % automobilů na silnicích bylo elektrických.

Oba tyto scénáře jsou velice vzdálené od reality.

Přivádění světa do krize...

IEA byla založena na principu prevence nových energetických krizí. Alespoň to bylo zakládající poslání. Nové poslání se zdá být posláním propagujícím energetickou transformaci. Ale jako u všeho v životě, i zde platí, že je třeba postupovat vyváženě. Jak by měli všichni tvůrci politik vědět, pochopení reality je mnohem důležitější než politická motivace, a představa, že celosvětová poptávka po ropě dosáhne vrcholu do roku 2030, prostě nemůže být dál od pravdy. Místo toho IEA ve své zprávě všechny producenty ropy upozornila na následující:

Prognózy této zprávy založené na nejnovějších údajích ukazují, že v tomto desetiletí vznikne velký přebytek nabídky, což naznačuje, že ropné společnosti by se měly ujistit, že jejich obchodní strategie a plány jsou připraveny na probíhající změny. Nebo jinými slovy: "Milé ropné společnosti, prosím, už neinvestujte. Vaši ropu nepotřebujeme."

Nejenže je sdělení překroucené až k neuvěření, ale obzvlášť se mi líbí část, v níž výkonný ředitel IEA Fatih Birol zdůraznil, že prognózy vycházejí z "nejnovějších údajů". Na této zprávě není nic věcného, takže ironií je, že je od počátku zaujatá.

Pro ty z vás, kteří si myslí, že IEA nemá moc ovlivnit ropné společnosti, mám bohužel jiný názor než vy. IEA ovlivňuje kapitálové trhy a kapitálové trhy budou i nadále omezovat tok kapitálu do ropných společností, což bude omezovat jejich možnosti investovat. Takže prosazováním myšlenky, že poptávka po ropě dosahuje vrcholu, IEA nechtěně přivádí svět do energetické krize.

Počkejte, je toho víc...

Pokud jste ochotni přehlédnout překroucenou a neobjektivní část zprávy IEA, najdete v ní zrnka moudrosti. Kdyby IEA nepředpokládala tak hrozivý scénář poptávky, všimli byste si v části o nabídce, že k vrcholu dodávek ropy dojde v tomto desetiletí.

Za prvé, těžba ropy z břidlic v USA dosahuje vrcholu nebo dosáhne vrcholu do konce tohoto desetiletí.

Na výše uvedeném grafu IEA znázorňuje růst dodávek v letech 2021-2024 a 2025-2030. Všimněte si, že většina zemí se blíží nule. V případě USA se domnívám, že odhad růstu produkce IEA by měl být o 1 mil. b/d vyšší. Co se týče ostatních, můžeme podobně argumentovat u Saúdské Arábie, Brazílie, Guyany nebo Kanady.

U většiny ostatních je však přicházející pokles nevyhnutelný.

Asie, která je klíčovým regionem pro růst poptávky, bude od současnosti do roku 2030 vykazovat pokles dodávek ropy o 1 milion barelů denně. Když k tomu připočteme očekávaný růst poptávky, bude muset být zbytek pokrytý ze zdrojů OPEC+.

Kromě toho bylo zajímavé, že IEA poukázala na roční míru poklesu globálních dodávek ropy.

Roční objemy nahrazení dodávek a výdaje na těžbu ropy v jednotlivých letech

Všimněte si velkého ročního poklesu o 6,3 milionu b/d, který je třeba nahradit. Americké břidlice zatím dokázaly nahradit ostatní poklesy dodávek mimo OPEC+, ale jakmile se růst produkce zastaví, zastaví se i motor globálních dodávek. Na to ropní býci v podstatě sázejí.

růst světové poptávky po ropě a HDP

Červeně vyznačená část ukazuje, jak vypadá růst globální poptávky po ropě bez substituce. Za předpokladu mírně nižšího vztahu oproti minulosti byste dostali průměrné roční tempo růstu 1,3 mil. b/d.

Od roku 2025 do roku 2030 by to odpovídalo růstu poptávky o 7,8 milionu b/d. To by nejen eliminovalo celý odhad přebytku IEA, ale pravděpodobně by to posunulo globální trh s ropou do udržitelného deficitu. Na straně nabídky se domnívám, že americké břidlice, Brazílie a další země přispívají k deltě nabídky ve výši 2 mil. b/d. Celkově můj odhad činí deltu 9,8 milionu b/d. Namísto přebytku +8 mil. b/d, vidím deficit blížící se 2 mil. b/d.

Závěr

Výhled IEA do roku 2030 je asi tak realistický jako výhled teoretiků o ploché Zemi. Současné údaje nepotvrzují agresivní předpoklad IEA o rozšíření elektromobilů, natož dramatický pokles poptávky po benzínu. Kromě toho je také příliš agresivní ve svém předpokladu nabídky, což vede k tomu, že se na trhu s ropou vytváří falešný příběh. V mnoha ohledech je možné, že se ropné společnosti na základě této zprávy od IEA, cítí vyděšené a méně investují, ale ve skutečnosti každý, kdo má mozek, vidí, jak realistická prognóza to ve skutečnosti může být. Zatímco IEA si nadále hraje s globálním trhem s ropou, účastníci trhu jsou chytřejší, moje analýza je přesným opakem toho, co IEA předpokládá.

Uvidíme, kdo má pravdu, ale pokud nám historie něco napovídá, IEA se v této prognóze pravděpodobně opět velmi zmýlí.

Naučte se investovat