Vyhlídka, že první snížení úrokových sazeb by mohlo být odloženo až do druhé poloviny letošního roku, působila na akcie v důsledku silných ekonomických údajů a opatrných komentářů tvůrců politiky Federálního rezervního systému USA. Hlavní indexy ve čtvrtek klesly o více než 1 % páteční oživení nezabránilo tomu, aby akcie zaznamenaly týdenní pokles.
Zdá se, že vysoké úrokové sazby příliš nebrzdí americký trh práce, neboť březnový přírůstek pracovních míst ve výši 303 000 překonal očekávání ekonomů, kteří předpokládali přírůstek kolem 205 000. Nejnovější údaj byl nejvyšší za posledních 10 měsíců a vyrovnal se 303 000 pracovních míst přidaných v květnu 2023. Míra nezaměstnanosti se snížila na 3,8 % z 3,9 % v předchozím měsíci.
Výnos desetiletého amerického státního dluhopisu vzrostl na nejvyšší úroveň za více než čtyři měsíce, protože nejnovější údaje o zaměstnanosti vyvolaly další tlak na růst v souvislosti s měnícím se výhledem úrokových sazeb. Výnos v pátek uzavřel na úrovni kolem 4,4 %, což je nárůst oproti závěru z předchozího týdne, kdy činil 4,20 %.
Ropa a zlato zaznamenaly již druhý týden po sobě solidní cenový růst, čímž se prodloužila série dobrých výsledků obou komodit z poslední doby. Americká ropa se v pátek odpoledne obchodovala za téměř 87 dolarů za barel, což je více než 83 dolarů na konci předchozího týdne a 71 dolarů na začátku roku 2024. Spotové ceny zlata se v pátek pohybovaly kolem 2 345 USD za unci, což je rekordní hodnota.
V době, kdy se největší banky připravují na zahájení výsledkové sezóny, analytici v pátek očekávali, že zisk na akcii společností v indexu S&P 500 v prvním čtvrtletí vzroste v průměru o 3,2 %. Takový výsledek by znamenal třetí po sobě jdoucí čtvrtletí meziročního růstu zisků.
Dvacet zemí, které používají měnu euro, vykázalo výraznější než očekávaný pokles inflace, když spotřebitelské ceny v březnu vzrostly meziročním tempem 2,4 % oproti 2,6 % v předchozím měsíci. Přestože míra inflace v eurozóně v letošním roce neustále klesá, očekává se, že Evropská centrální banka začne snižovat úrokové sazby až v červnu.
Zatímco americké akcie ve čtvrtek klesaly, index, který sleduje očekávání investorů ohledně krátkodobé volatility trhu, vzrostl na nejvyšší uzavírací úroveň za více než pět měsíců. Index volatility Cboe následně v pátek mírně ustoupil, přesto však uzavřel o přibližně 17 % výše než se nacházel začátkem týdne.
Zpráva o indexu spotřebitelských cen v USA, jejíž zveřejnění je naplánováno na středu, ukáže, zda se nedávný trend mírně vyšší než očekávané inflace rozšířil i na březen. Zpráva o indexu spotřebitelských cen za minulý měsíc ukázala, že meziroční míra inflace v únoru činila 3,2 %, zatímco v předchozím měsíci byla 3,1 %; samostatná zpráva o velkoobchodních cenách rovněž ukázala mírně vyšší inflaci, než se očekávalo.
Pondělí: Německá obchodní bilance, projev Kashakari
Úterý: zasedání Australské centrální banky, aukce 3 letých dluhopisů
Středa: inflace v USA, zasedání Bank of Canada, zásoby ropy, aukce 10 letých dluhopisů a FOMC minutes
Čtvrtek: ECB jednání o sazbách, aukce 30 letých dluhopisů
Pátek: HDP ve Velké Británii a inflace v Německu
Přejeme Vám úspěšný týden,