Hlavní americké akciové indexy rostly již druhý týden v řadě a získaly zpět velkou část ztracených hodnot během tří týdenních poklesů v dubnu. Poslední týden byl rozporuplný, protože v úterý akcie klesly a ve čtvrtek a v pátek se odrazily od dna díky pozitivnímu sentimentu v souvislosti s údaji o výnosech a pracovních místech.
Americké akciové indexy v pátek vzrostly a výnosy dluhopisů klesly poté, co zpráva o zaměstnanosti zmírnila obavy z inflačních tlaků na trhu práce, což by mohlo změnit výhled na snížení úrokových sazeb. V dubnu ekonomika vytvořila 175 000 pracovních míst, což je méně než revidovaný údaj 315 000 v březnu.
Zisky některých největších technologických společností se s blížícím se koncem výsledkové sezóny nadále zvyšovaly. Analytici na základě dosud zveřejněných výsledků a prognóz pro společnosti, které doposud ještě nereportovaly, očekávali, že společnosti z indexu S&P 500 celkově vykážou v prvním čtvrtletí 5,0 % nárůst zisku ve srovnání se stejným čtvrtletím předchozího roku. Ještě o týden dříve činil předpokládaný růst 3,5 %.
Výnosy amerických státních dluhopisů klesly a přerušily tak sérii čtyř po sobě jdoucích týdenních nárůstů, které vyhnaly výnos desetiletého amerického státního dluhopisu na nejvyšší úroveň od loňského listopadu. Páteční závěrečný výnos činil 4,50 %, což je méně než 4,67 % na konci předchozího týdne.
Index S&P 500 se minulý měsíc propadl o téměř 4,2 % a zaznamenal tak první pokles po pěti měsíčních růstech v řadě, které přinesly kumulativní zisk 25,3 %. Podle indexů S&P Dow Jones vzrostly akcie utilit v dubnu v průměru o 1,6 % a vynikly tak jako jediný z 11 sektorů, které dosáhly kladného výsledku. Nejslabším výsledkem byl pokles sektoru nemovitostí o 8,6 %.
Americký Federální rezervní systém podle očekávání ponechal svou základní úrokovou sazbu na nejvyšší úrovni za více než dvacet let, když se opět zdržel jakéhokoli snižování sazeb. Představitelé Fedu přiznali, že v poslední době zaznamenali „nedostatečný další pokrok“ při přibližování inflace k dlouhodobému cíli Fedu ve výši 2 %.
Měřítko, které sleduje měsíční změny spotřebitelské nálady v USA, prudce kleslo na nejnižší úroveň od roku 2022. Mnoho spotřebitelů dotazovaných pro nejnovější zprávu Conference Board uvádělo obavy z inflace a výhledu pracovních míst.
Ekonomika eurozóny zahájila rok 2024 mírně pozitivně, když v prvním čtvrtletí zaznamenala meziroční růst HDP o 0,3 %. Úterní zpráva také revidovala údaj za předchozí čtvrtletí na záporných 0,1 % z původního odhadu 0,0 %, což znamená, že eurozóna byla ve druhé polovině loňského roku technicky vzato v recesi, protože její výsledek za třetí čtvrtletí 2023 byl také mírně záporný.
Tržby Applu meziročně klesly o 4 %. Mezinárodní tržby klesly o 6 %, prodeje iPhonů -10 % meziročně (včetně zvýšení inflace/cen) tržby z Číny -8,1 %, tržby z Japonska -13 %, čistý příjem klesl 2,2 % meziročně. Ale mírně „překonali“ nízké odhady. Naplánovali také zpětné odkupy za 110 miliard dolarů (stejně jako loni). Tato zpráva ospravedlňuje nárust akcií o 13 USD (7,5 %). Apple má poměr P/E 29.
USA přidaly za poslední rok KAŽDOU VTEŘINU na federálním dluhu 100 000 USD. Od 1. března přidávají USA dluh ohromujících 10 miliard USD DENNĚ. To je 417 milionů dolarů za hodinu, 6,9 milionů dolarů za minutu a 115 740 dolarů za sekundu. Vzhledem k tomu, že se snižují úrokové sazby, můžeme za jediný rok vidět roční úrokové náklady ve výši 1,7 bilionů dolarů. I kdyby Fed letos snížil sazby 6krát, úrokové náklady příští rok stále dosáhnou 1,2 bilionu dolarů. Je ironií, že americká vláda potřebuje nižší úrokové sazby více než kdokoli jiný. Výdaje jsou mimo kontrolu.
Úterý - inflace v Německu, ceny výrobců v USA
Středa - jádrový index spotřebitelských cen v USA, meziroční a meziměsiční míra celkové inflace, maloobchodní prodeje, HDP Japonsko
Čtvrtek - index výrobní aktivity filadelfského Fedu
Pátek - inflace v eurozóně
Přejeme Vám úspěšný obchodní týden.