Indexy S&P 500, NASDAQ a Dow zaznamenaly týdenní výnos přes 1,5 %, všechny se posunuly na nové rekordní úroveně.
Index S&P 500 od svého minima z 27. října vzostl o 10 bilionů dolarů v tržní kapitalizaci. Od 27. října se index S&P 500 zvýšil o neuvěřitelných 1 150 bodů, neboli 28 %. Index přidal 10 bilionů dolarů za 97 obchodních dnů, nebo 103 miliard dolarů ZA DEN od 27. října. Jinými slovy, index S&P 500 přidal za pouhých 5 měsíců zhruba čtyřnásobek tržní kapitalizace společností Apple. Nadšení z AI a Fed pivotu připisují biliony v tržních kapitalizacích.
Většina tvůrců měnové politiky Federálního rezervního systému v USA se drží svého dřívějšího očekávání, že do konce roku možná schválí tři snížení úrokových sazeb. Předseda Jerome Powell uvedl, že k prvnímu potenciálnímu snížení nedojde, dokud Fed nezíská větší jistotu, že inflace trvale klesá směrem k 2 % cíli.
Obchodnící na finančním trhu aktuálně počítají s prvním snížením sazeb v červnu o 25 bodů do pásma 5 - 5,25 % s pravděpodobností 66,7 %.
Mírný růstový trend akciového trhu z počátku týdne se posunul výše po středečním oznámení politiky Fedu, kdy hlavní indexy zaznamenaly největší zisky v tomto týdnu. Ve čtvrtek měly indexy S&P 500, NASDAQ a Dow další pozitivní den a dosáhly rekordních zavíracích maxim.
Japonská centrální banka poprvé od roku 2007 zvýšila úrokové sazby. V úterý Bank of Japan zvedla úrokové sazby mírně nad nulu ze záporu -0,10 %, což znamenalo obrat v neortodoxní politice ekonomických stimulů, která od roku 2016 udržovala sazby pod nulou. I přes tento posun zůstávají japonské sazby hluboko pod sazbami ostatních hlavních vyspělých ekonomik světa.
Na pozadí mírného poklesu historicky vysokých hypotečních sazeb zaznamenaly prodeje existujících domů v USA za únor největší měsíční nárůst za poslední rok. Podle Národní asociace realitních kanceláří prodeje vyskočily o 9,5 % na sezónně očištěnou roční míru 4,38 milionu.
Index, který sleduje očekávání investorů ohledně krátkodobé volatility amerického akciového trhu, klesl na nejnižší úroveň za více než šest týdnů. Index volatility Cboe Volatility Index klesl za týden přibližně o 10 % ve srovnání s nedávným intradenním maximem z 11. března se index VIX snížil o 18 %.
Americké společnosti ve čtvrtém čtvrtletí roku 2023 odkupovaly akcie mnohem rychleji než ve třetím čtvrtletí. Podle indexu S&P Dow Jones Indices činil celkový objem zpětných odkupů akcií společnostmi v indexu S&P 500 přibližně 219 miliard USD, což je o 18 % více než v předchozím čtvrtletí, kdy činil 186 miliard USD. Za celý rok 2023 však odkupy klesly o téměř 14 % oproti roku 2022.
Zpráva, jejíž zveřejnění je naplánováno na pátek, by mohla vyjasnit některé nejasnosti ohledně vývoje inflace v poslední době. Cenový index výdajů na osobní spotřebu je preferovaným ukazatelem amerického Federálního rezervního systému pro sledování inflace. Ačkoli tento ukazatel v lednu rostl nejpomalejším tempem od března 2021, dvě novější zprávy týkající se inflace přinesly údaje, které byly mírně vyšší, než se očekávalo.
Americká vláda schválila další masivní stimul ve výši 1,2 bilionu dolarů a vládní deficit stále raketově roste. V roce 2024 jěště neuplynuly ani 3 celé měsíce a celkový dluh USA již vzrostl o 600 MILIARD USD. Jako součást návrhu zákona o dluhovém stropu schváleného v červnu 2023 zůstává dluhový strop po celý rok 2024 NEPŘEDMĚTNÝ. Celkový dluh USA je nyní rekordních 34,6 bilionu dolarů a je na dobré cestě dosáhnout do června 35 bilionů dolarů.
Pondělí: prodej stávajích domů v USA
Úterý: objednávky zboží dlouhodobé spotřeby a spotřebitelská důvěra v USA
Středa: zásoby ropy
Čtvrtek: meziměsíční a meziroční HDP ve Velké Británii, mezičtvrtletí HDP v USA, žádosti o podoru a Chicagský index nákupních manažerů v USA
Pátek: meziměsiční inflace ve Francii, meziměsiční a meziroční jádrová inflace v USA, projev Powella,
Sobota: Index nákupních manaerů ve zpracovatelském průmyslu v Číně
Přejeme Vám úspěšný týden :)