Akciové indexy ustupují z rekordních maxim, index S&P 500 zakončil týden poklesem o 3,87 % a zaznamenal tím třetí záporný výsledek v řadě. Týdenní pokles indexu NASDAQ byl prudší a činil přibližně 6 %, index Dow zaznamenal nepatrnou změnu.
V USA je nyní bezrizikový výnos vyšší než výnos rizikového akciového trhu. Desetileté americké výnosy tento týden vyskočily na 4,62 %, zatímco výnosy z akcií S&P 500 (poměr 1/PE) se obchodují na úrovni 4,21 %.
Výnosy amerických státních dluhopisů rostly již třetí týden v řadě, protože investoři nadále omezovali svá očekávání ohledně krátkodobého snížení úrokových sazeb. Výnos desetiletého amerického státního dluhopisu v úterý krátce vzrostl až na 4,69 %, nejvýše od listopadu loňského roku, poté ustoupil a v pátek uzavřel na úrovni 4,62 %.
Inflační očekávání
Inflační očekávání se v posledních měsících mezi USA a Evropou pohybují opačným směrem. Úplně jiné než před rokem nebo dvěma.
Předseda Federálního rezervního systému USA Jerome Powell připustil, že "pravděpodobně potrvá déle, než se očekávalo", že inflace je na udržitelné cestě směrem dolů. V úterním projevu Powell posílil nedávné sdělení o odloženém časovém plánu snižování úrokových sazeb a uvedl, že "je vhodné poskytnout restriktivní politice další čas na její působení".
Index VIX, který sleduje očekávání investorů ohledně krátkodobé volatility amerického akciového trhu, vzrostl třetí týden v řadě na nejvyšší úroveň za posledních téměř šest měsíců. V pátek odpoledne vzrostl index volatility Cboe o 46 % oproti nedávnému minimu z 27. března.
Cena americké ropy ve čtvrtek v důsledku nejnovějších válečných akcí mezi Izraelem a Íránem krátce vzrostla o 4 % na více než 85 dolarů za barel. S mírným uvolněním napětí se však ceny rychle obrátily a páteční odpolední cena kolem 83 USD znamenala zhruba 3 % pokles za celý týden.
Čínská vláda oznámila, že HDP země rostl v prvním čtvrtletí letošního roku meziročním tempem 5,3 %, což překonalo očekávání většiny ekonomů. Výsledek je důsledkem zavedení stimulačních opatření, která mají druhou největší ekonomiku světa přiblížit k předpandemickému tempu růstu.
Ve čtvrtek se očekává, že zveřejněný předběžný odhad HDP za první čtvrtletí v USA ukáže, že ekonomika si zachovala solidní tempo růstu, ale oproti čtvrtému čtvrtletí loňského roku, kdy HDP rostl tempem 3,4 % ročně, zpomalil. V úterý zveřejněný odhad ekonomů Federálního rezervního systému USA předpokládal v prvním čtvrtletí tempo růstu ve výši 2,9 %.
Pondělí: Projev prezidentky ECB paní Lagardové
Úterý: Prodej nových domů a index nákupních manažerů (PMI) ve zpracovatelském průmyslu USA
Středa: Meziměsíční objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA a zásoby ropy
Čtvrtek: HDP a žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA, rozhodnutí o úrokových sazbách v Japonsku
Pátek: Meziroční a meziměsíční srovnání jádrového indexu cen PCE v USA
Přejeme Vám úspěšný týden.