Akciový index S&P 500 zaznamenal v minulém týdnu mírný pokles, čímž přerušil pětitýdenní sérii růstu. I přes tento pokles zůstal index S&P 500 téměř 22 % nad nedávným minimem z konce října. Index Dow Jones zakončil týden v podstatě beze změny, zatímco NASDAQ se propadl o více než 1 %.
Akcie během posledního úterý klesly a výnosy dluhopisů vzrostly poté, co měsíční zpráva o inflaci ukázala, že spotřebitelské ceny v USA v lednu vzrostly více, než většina ekonomů očekávala, přičemž meziroční míra růstu indexu spotřebitelských cen dosáhla 3,1 %. Dále páteční zpráva z indexu cen výrobců posílila narativ o pokračujících inflačních tlacích, neboť velkoobchodní ceny rostly nejrychlejším tempem za posledních pět měsíců.
Nejnovější údaje o inflaci utlumily očekávání investorů ohledně případného snížení úrokových sazeb v krátkodobém horizontu a výnosy státních dluhopisů vzrostly již druhý týden v řadě. Výnos desetiletého amerického státního dluhopisu v pátek uzavřel na úrovni 4,30 %, což představuje výrazný nárůst oproti nedávnému intradennímu minimu 3,82 % z 1. února.
Aktuálně investoři sází na první snížení sazeb o 25 bodů v červnu do pásma 5 - 5,25 % (pravděpodobnost 53,7 %). Na červencovém zasednání obchodnící sází na sazby ve výší 4,75 % - 5 %.
Američtí spotřebitelé po svátečních nákupech snížili své výdaje více, než se očekávalo. V lednu se maloobchodní tržby po sezónním očištění snížily o 0,8 % ve srovnání s předchozím měsícem. Kromě toho byly údaje o tržbách za prosinec a listopad revidovány na nižší hodnoty, než byly původně uváděné.
První odhady ze Spojeného království naznačily, že jejich ekonomika se koncem roku 2023 propadla do recese, neboť již druhé čtvrtletí po sobě zaznamenala záporný růst. Ve Spojeném království se ekonomika snížila o 0,3 %.
Výsledková sezóna se blíží ke konci, očekávání celkových výsledků se mírně zlepšila. Na základě společností z indexu S&P 500, které oznámily výsledky a prognózy, a těch, které výsledky ještě nezveřejnily, se očekává, že čistý zisk společností vzroste v průměru o 3,2 % ve srovnání se stejným čtvrtletím předchozího roku. Na konci minulého týdne se předpokládalo tempo růstu ve výši 2,8 %.
Průzkum nálady amerických spotřebitelů ohledně ekonomiky vzrostl již třetí měsíc v řadě a vyšplhal se na nejvyšší úroveň od července 2021. Michiganská univerzita uvedla, že předběžný únorový údaj o sentimentu vzrostl na 79,6 bodu. Tento údaj se prudce zvýšil z nedávného minima 61,3 v listopadu.
Poté, co v lednu akcie s malou tržní kapitalizací zaostávaly za akciemi s velkou tržní kapitalizací, nyní je již druhý týden po sobě překonávají. Referenční index akcií s malou tržní kapitalizací vzrostl za týden o více 0,9 %, za dva týdny vzrostl index o téměř 4 %.
Pondělí: Svátek prezidentů, finanční trhy v USA zavřeny
Úterý: Předstihový ekonomický index Conference Board pro USA.
Středa: Zveřejnění zápisu ze zasedání Federálního rezervního systému USA ve dnech 30.-31. ledna.
Čtvrtek: CPI EU, prodej domů, žádosti o podporu v nezaměstnanosti, index nákupnách manažeřů ve zpracovatelském průmyslu a ve službách v USA.
Pátek: Německo HDP, Německo IFO
Přejeme Vám úspěšný týden.