Tematické investování - klimatické změny
Investiční horizont u fondu tohoto typu: 5 let a více
Stupnice rizikovosti SRRI 1-7: 5
Klimatické změny se staly jedním z nejpalčivějších problémů naší doby a získaly mimořádný význam pro investory. Vedle úsilí států, nevládních organizací a podniků hrají investoři klíčovou roli v podpoře opatření směřujících k ochraně klimatu. Důraz na investice do oblasti klimatických změn je odůvodněn rychlým nárůstem teploty Země, který zaznamenáváme. NASA alarmujícím způsobem uvádí, že 16 z 17 nejteplejších let od konce 19. století nastalo od roku 2001.
Zvrátit již započaté změny klimatu je složité, ale zároveň naléhavé. Výzvou pro nás je zmírnit dopady těchto změn skrze opatření jako snižování emisí skleníkových plynů (GHG). Naším cílem je udržitelný svět, který bude sice teplejší, ale stále životaschopný pro lidstvo a biodiverzitu.
Investice do oblasti klimatických změn mají také pozitivní ekonomický potenciál. Ratifikace Pařížské dohody a globální snaha o omezení emisí skleníkových plynů vedou ke značnému investování do uhlíkové neutrality a obnovitelných zdrojů energie.
Očekávané hlavní důsledky globálního oteplování do roku 2100:
Kryosféra:
• Objem ledovců by se mohl snížit o 85 %.
• Očekává se rozmrznutí Severního ledového oceánu do poloviny století.
Počasí:
• Tři čtvrtiny světového obyvatelstva by mohly být vystaveny smrtícím vlnám veder.
• Extrémní klimatické události, jako hurikány a povodně, budou stále intenzivnější a častější.
Oceány:
• Celosvětová teplota oceánů v horních 100 m by se mohla zvýšit o 2 °C.
• Hladina moří a oceánů by se mohla zvýšit o 82 cm.
Další důsledky globálního oteplování: Narušení ekosystémů, narušení produkce potravin a zásobování vodou, poškození infrastruktury a obydlí, nemoci a úmrtnost.
Přístup správcovských společností k změnám klimatu a ESG:
Pokud má každý jedinec zodpovědnost a možnost jednat v oblasti změn klimatu, správcovské společnosti mají možnost podporovat a vést podniky, které se zavázaly k procesu ekologické transformace. Stejně tak nesou zodpovědnost za následné snížení klimatického rizika investic pro klienty. Právě proto tyto investiční společnosti navázaly partnerství s nevládní organizací CDP, která je průkopníkem ve zveřejňování údajů o uhlíkových emisích podniků. (více o ESG investování zde)
Metoda použitá k vymezení investičního spektra, zahrnujícího přibližně 700 společností, se liší od metod uplatňovaných v jiných strategiích. Tato metoda spočívá ve vyloučení sektorů, které nemají vliv na klimatické změny. Zahrnuty jsou všechna odvětví a všechny země tak, aby byly zahrnuty společnosti, které se zavázaly omezit svůj dopad na klimatické změny. Tím také donutili největší znečišťovatele k radikální reformě své činnosti.
Udržitelný přístup, opírající se o celkové ESG skóre a specifická kritéria, včetně společenské kontroverze, je dále doplněn o skóre od CDP.
Pomocí kritérií udržitelnosti ESG jsou společnosti hodnoceny z hlediska environmentálního, sociálního a strategického dopadu, včetně firemní kultury a řízení. ESG je přístup, který se stává silným trendem napříč všemi tržními oblastmi. Proto je považováno za důležité investovat do společností, jež nabízejí dlouhodobě udržitelný přístup a nejsou kontroverzní.
Výzva k boji proti klimatickým změnám je naléhavá a globální. Jestliže máte zájem o investice do fondu zaměřeného na toto odvětví, rádi s vámi probereme vaše možnosti. Na základě našich detailních analýz 1200 fondů a rozsáhlého historického datování vám pomůžeme vybrat nejlepší fondy, které budou zohledňovat vaše investiční cíle a odpovídající rizikový profil.