Je mnoho různých úhlů pohledu, jakými se můžeme dívat na pravdivost rčení "sell in May and go away" a v tomto článku se zaměříme jen na některé z nich. Používat budeme údaje o cenách amerického indexu S&P500 od začátku roku 1928.
Řekněme, že na konci dubna investor prodá svou investici do S&P500. Jak často se ukáže, že toto rozhodnutí bylo chybné? Jinými slovy: jak často trh roste v následujících měsících? V tabulce níže vidíme počet let (z celkového počtu 96, které zkoumáme), kdy trh rostl v období od konce dubna do konce daného měsíce.
Příklad 1: investor, který prodal na konci dubna a celý květen byl mimo trh, sledoval, jak trh roste bez něj, celkem 57krát (neboli v 59,38 % případů).
Příklad 2: investor, který prodal na konci dubna a celý květen, červen i červenec byl mimo trh, sledoval, jak trh roste bez něj, celkem 61krát (neboli v 63,54 % případů).
Překlad rčení přeci jen je "prodej v květnu", tak se podíváme také na situaci, kdy investici do S&P500 prodáme na konci května. V tabulce níže vidíme počet let (z celkového počtu 96, které zkoumáme), kdy trh rostl v období od konce května do konce daného měsíce.
Příklad: investor, který prodal na konci května a celý červen, červenec i srpen byl mimo trh, sledoval, jak trh roste bez něj, celkem 62krát (neboli v 64,58 % případů).
Předešlé výpočty zohledňují pouze to, zda během daných období index rostl, nebo klesal. Vidíme, že S&P500 častěji roste než klesá, pokud zkoumáme historii od roku 1928 do 2023. Pokud bychom však tento výpočet prováděli mezi roky 1929-1943 a 1967-1987, pak by bylo rčení pravdivé i z tohoto úhlu pohledu. Naopak pokud zohledníme pouze roky 2000-2023, pak je rčení ještě více vedle: pouze během 7 let z 24 byl květen mínusovým měsícem.
Větší vypovídací hodnotu o pravdivosti rčení má výpočet zohledňující míru s jakou v daných měsících trh roste či klesá. Již víme, že S&P500 častěji roste než klesá. Může to však být tak, že růsty přinesou jen malý výnos (byť jsou častější), zatímco poklesy způsobí výrazné ztráty.
V tabulce níže vidíme, že investor, který každý rok během období 1928-2023 prodal na konci dubna svou investici a nakoupil ji zpět na konci května neměl žádný ušlý zisk. Naopak se vyhnul průměrnému ročnímu snížení své investice o 0,11 %.
Pokud však váhal a po prodeji na konci dubna se vrátil do trhu až na konci června, pak už ušlý zisk měl: v průměru 0,62 % ročně. Kdo se do trhu vracel až na konci října, přicházel každý rok v průměru o 2,09 %.
Zajímavý je také pohled na to, jak se vyvíjela průměrná roční ztráta realizovaná v průběhu května v jednotlivých letech. V grafu níže vidíme, že ve 30. letech 20. století byly průměrné květnové ztráty kolem 2,5 % nebo horší. Situace se pak setrvale lepšila až do 60. let, kdy se začaly květny horšit. Od poloviny 80. let dodnes se průměrná květnová ztráta snížila z 1 % na současných 0,11 %. Toho bylo dosaženo tím, že v období 1985-2023 bylo pouze 9 květnů z 39 se záporným výnosem a průměrný květnový výnos byl 1,16 %.
Špatná třicátá léta ovlivněná Velkou hospodářskou krizí způsobila, že rčení bylo v první polovině minulého století dobrou investiční radou. Druhým obdobím, kdy rčení investorům pomohlo, byly roky 1962-1984. Posledních 40 let by se však rčením investoři, kteří chtějí vydělat, neměli řídit.
Zaslouží si vůbec květen být měsícem zmiňovaným v tomto rčení? Víme, že květen přináší investorům v průměru ztráty, ale třeba je jiný měsíc ještě horší, a právě ten by měl být zmiňován v takovém rčení. Porovnáme tedy květen se všemi dalšími měsíci a dozvíme se pravdu.
V tabulce níže vidíme, že ledny, únory, červny, srpny, září a říjny jsou častěji ztrátovými měsíci než květny. Únor a především září jsou navíc měsíce, kdy dochází v průměru k vyšším ztrátám než v květnu.
Pokud vezmeme v potaz pouze období po druhé světové válce, pak květen úplně vypadne ze seznamu ztrátových měsíců. Dosahuje i lepších výsledků než červen.
Ani v období po roce 1965 květen nepatří k nejhorším. Dosahuje vyšších výnosů než červen i srpen. Únory a září jsou opět ztrátovými měsíci.
V předešlé kapitole bylo zmíněno, že v průběhu dvou dekád před rokem 1984 investorům rčení pomáhalo. Proto se na toto období speciálně podívám podrobněji. V letech 1965-1984 byly květny nejhoršími měsíci. Ztrátové byly v 75 % případů a průměrná ztráta během těchto měsíců byla 1,62 %. Výrazně vyšší než únorové, červencové a zářijové ztráty.
V posledních 39 letech nemůže být rčení dál od pravdy. Květny jsou spolu s prosinci nejvzácněji ztrátové (pouze 9, neboli 23,08 %, květnů bylo ztrátových) a mají vyšší průměrný výnos (1,16%) než ledny, únory, červny, říjny a ztrátové srpny a září.
Řídit se rčením "sell in May and go away" není posledních skoro 40 let dobrý nápad. Méně citovaný konec tohoto rčení "and come on back on St. Leger's Day" (a vraťte se zpět na den svatého Legera - v polovině září) také investorům nepomáhá (zůstat od konce dubna do konce září mimo trh by připravilo investory v průměru o 1,77 %). Horší než květny jsou dlouhodobě únory a zejména září. Veteráni investování, kteří zažili roky 1965-1984, nemají jistě květny v lásce, ale mladší generace investorů by se jimi neměla nechat ovlivnit. Jak ukazují nejen historická data (1928-2023), tak i data z posledních 40 let, ZÁŘÍ je tím měsícem, který by měli investoři v často citovaném rčení používat: "sell in July and don't come back till end of September" ("prodejte na konci července a nevracejte se dříve než na konci září"). Bohužel tato správná verze nezní tak hezky, a proto se nejspíš neujme, ale kdo se jí bude řídit, neprodělá, doslova.
Investování nás baví a baví nás také pomáhat s investováním ostatním. Budeme tedy rádi, když se na nás obrátite s jakýmkoliv investičním problémem, který řešíte.