Wall Street ve čtvrtek zakončila na novém historickém maximu, ještě před zveřejněním zprávy o mzdách mimo zemědělský sektor. K růstu akciových indexu přispěl převážně polovodičový sektor, kvůli růstu cen čipů a akcie supermarketů Kroger, které po zveřejnění výsledků hospodaření vzrostly o cca 10 %.
Sentiment byl rovněž podpořen poté, co předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell během svého druhého dne výpovědi v Kapitolu řekl, že snižování úrokových sazeb by mohlo pravděpodobně začít ještě letos. Na druhé straně Atlantiku Evropská centrální banka ponechala své hlavní úrokové sazby beze změny, ale revidovala své inflační projekce směrem dolů.
Technologický Nasdaq Composite posílil o 1,51 % a uzavřel na 16 273,38 bodech, S&P 500 přidal 1,03 % a usadil se na novém zavíracím maximu 5 157,35 bodech. Oba indexy dříve v průběhu seance dosáhly intradenních rekordů. Blue-chipový index Dow si polepšil o 0,34 % a uzavřel na hodnotě 38 791,35 bodu. Z 11 sektorů indexu S&P jich devět skončilo v zelených číslech.
Powell ve čtvrtek před senátním výborem pro bankovnictví, bydlení a městské záležitosti uvedl, že pokud se bude ekonomika nadále vyvíjet podle očekávání, pak se snižováním sazeb pravděpodobně začne ještě letos. Uvedl také, že Fed je blízko dosažení důvěry, kterou chce vidět, pokud jde o snižování inflace.
Jeho komentáře byly opakováním jeho sdělení z prvního dne jeho středeční výpovědi ve Sněmovně reprezentantů, které pomohlo trhům skončit výše a odrazit se od nejhoršího výsledku od poloviny února. Powellovy výroky v Kapitolu také vedly k tomu, že obchodníci mírně zvýšili svá očekávání snížení sazeb o 25 bazických bodů již v červnu.
Sledovatelé měnové politiky získali další pozitivní zprávu poté, co Evropská centrální banka dříve během dne podle všeobecného očekávání ponechala úrokové sazby na čtvrtém zasedání v řadě. Zároveň uvedla, že minulé zvyšování sazeb nadále zatěžuje poptávku, což pomáhá tlačit inflaci dolů. Je to další z těch dnů, kdy účastníci trhu očekávají, že hlavní centrální banky začnou brzy snižovat sazby, k čemuž přispívají komentáře představitelů centrálních bank. Proto se opět daří technologiím, dolar je o něco slabší a Nvidia roste. Problémem však nadále zůstává, že finanční podmínky nebyly tak uvolněné od doby, kdy Fed začal snižovat sazby. Pokud bylo jeho cílem vytvořit přísné finanční podmínky, zdaleka se mu to nepodařilo. Navíc vzhledem k tomu, že jádrová inflace vykazuje riziko růstu, Powellovy komentáře během včerejšího slyšení činí nepravděpodobným, že by trh dostal to, co chce.
Ve čtvrtek investoři obdrželi další údaje o trhu práce před pátečními výplatami mimo zemědělský sektor. Před zahajovacím zvoněním měsíční zpráva společnosti Challenger o snižování počtu pracovních míst ukázala, že američtí zaměstnavatelé propustili nejvyšší počet lidí od února 2009. Navíc počet Američanů, kteří v uplynulém týdnu podali žádost o počáteční podporu v nezaměstnanosti, se nezměnil a činil 217 tisíc, což odpovídalo konsenzuálnímu odhadu.
Výnosy státních dluhopisů byly nižší. Výnos 30letých dluhopisů s delší splatností se téměř nezměnil a činil 4,25 %, zatímco výnos 10letých dluhopisů klesl o 1 bazický bod na 4,09 %. Kratší dvouletý výnos, který je citlivější na úrokové sazby, se snížil o 5 bazických bodů na 4,51 %.