Společnost Raiffeisenbank (RB) distribuuje na českém trhu 13 svých dluhopisových fondů (z toho 4 v CZK), 8 smíšených fondů (z toho 4 v CZK), 16 akciových fondů (z toho 4 v CZK), 1 korunový realitní, 1 korunový alternativní a 3 smíšené zajištěné v CZK.
V našem prvním článku jsme se soustředili na dluhopisové a smíšené fondy Raiffeisenbank. S celkovou inflací od roku 2016 si neporadil žádný. V tomto článku se podíváme na zbývající podílové fondy Raiffeisenbank obchodované v CZK. Co myslíte, podařilo se některému inflaci překonat?
Všechny čtyři korunové akciové podílové fondy Raiffeisenbank mají své řídící fondy. To znamená, že minimálně 85 % majetku fondu je investováno do jednoho jiného konkrétního fondu. Všechny tyto řídící fondy mají SRI na hodnotě 6, ale díky tomu, že se Raiffeisenbank snaží ve svých korunových verzích o měnové zajištění, může prezentovat rizikovost těchto svých fondů na hodnotě 4.
V tabulce níže srovnáváme roční výnos fondů mezi lety 2016 až 2022 s inflací. Barevná pole mají stále stejnou logiku jako v předešlém článku: zelená označuje ty roky, kdy fond překonal inflaci, oranžová značí roky, kdy sice fond inflaci neporazil, ale alespoň přinesl kladné zhodnocení, a tedy bylo lepší investovat do něj než nechat peníze ležet v šuplíku, červená pole jsou případy, kdy přinesl šuplík relativně lepší výnos než podílový fond Raiffeisenbank. Pokud nebudeme brát v potaz poslední sloupec, pak červených polí je 13, oranžové jen jedno a zelených je 11. Červených polí je tedy mírná převaha a špatný rok 2022 způsobil, že jen jeden akciový podílový fond Raiffeisenbank překonal inflaci (pokud nebudeme brát v potaz rok 2022, pak inflaci překonaly 2 fondy). Jestli Vás zajímají akciové fondy, které přinesly svým investorům nejvyšší výnos, stačí nás kontaktovat.
Raiffeisenbank zajištěné fondy vznikaly během roku 2022 a jejich existence je tedy příliš krátká na provedení smysluplného srovnání. Budeme se tedy věnovat pouze nemovitostnímu a alternativnímu fondu.
Nemovitostní fondy, které investují přímo do nemovitostí (a nikoliv do akcií firem, které nemovitosti vlastní přímo či nepřímo), mají často SRI na hodnotě 2 nebo 3. Záleží nejvíce na povaze nemovitostí a na tom, v jakém poměru jsou měny, v nichž daný fond investuje. Realitní fond Raiffeisenbank investuje do nemovitostí v Česku v českých korunách a má SRI 2. Alternativní fondy mívají nejčastěji SRI 5 a vyšší, přičemž vedení fondu v CZK SRI snižuje. Alternativní fond Raiffeisenbank má SRI 4.
V tabulce níže srovnáváme roční výnos fondů mezi lety 2016 až 2022 s inflací. Vysvětlení k barevnému označení polí v tabulce najdete výše v textu. Pokud nebudeme brát v potaz poslední sloupec, pak červená pole jsou 2, oranžová taktéž 2 a zelených 9. Zelených polí je tedy značná převaha. Raiffeisenbank realitní fond by však i bez špatného roku 2022 stěží pokryl inflaci. Alternativní fond Raiffeisenbank by bez roku 2022 inflaci pokryl a přinesl i relativně dobré zhodnocení navíc, ale špatné roky prostě čas od času přijdou a investorův majetek ovlivní. Jestli Vás zajímají nemovitostní fondy nebo alternativní investice, které svým investorům vydělaly nejvíc, kontaktujte nás.