Po oznámení OPEC+ na začátku dubna o snížení produkce očekávali investoři nárůst cen ropy, což se nakonec potvrdilo. Květen a červen byl sice ve znamení korekce, nicméně rostoucí trend je opět výrazným rysem července a podle mnoha analytiků by cena ropy v následujících měsících měla pokračovat v růstu. Existují i odvážnější předpovědi, které hovoří o opětovném překročení hranice 100 dolarů za barel.

Klesající ceny ropy začátkem března byly způsobeny obavami o zpomalování globální ekonomiky. Navíc se přidalo uvolňování strategických rezerv v USA a Francii, což ještě více zvýšilo nabídku na trhu. Avšak Organizace zemí vyvážejících ropu a jejich spojenci (OPEC+) na tuto situaci prudce zareagovala a oznámila omezení nové těžby o 3,6 milionů barelů denně, což výrazně změnilo cenový trend. Zatímco ještě v polovině března byla cena ropy WTI kolem 66 dolarů za barel, v dubnu překročila hranici 83dolarů a aktuálně se obchoduje na úrovni 76-77 dolarů za barel. Evropská ropa Brent se obchoduje kolem ceny 81 dolarů.

Hlavním důvodem snížení produkce ze strany zemí OPEC+ byl příliš velký přebytek ropy na komoditních trzích, což vedlo ke snižování její ceny. To však nebylo v souladu s očekáváním Saúdské Arábie. Rozpočet této země byl nastaven na cenu 75 dolarů za barel, a nižší cena by způsobila problémy pro státní pokladnu.

Dalším faktorem ovlivňujícím cenový vývoj byla také silná poptávka po ropě z Číny, což podpořilo celkovou poptávku po této nerostné surovině. Obavy o zpomalení globální ekonomiky vedly k bankovní panice a obavám o krachy velkých finančních domů. Avšak bankovní sektor se ukázal být odolnějším, než se původně očekávalo, a tím i obavy o prudké zpomalení se nenaplnily.

V současné době jsme svědky relativně vysokých cen kolem 80 dolarů za barel, které nejsou výhodné ani pro spotřebitele, ani pro centrální banky, které se snaží snížit inflaci na požadovanou dvouprocentní úroveň. Avšak, pokud ceny ropy nepřekročí hranici kolem 100dolarů za barel, předpokládá se, že mírně vyšší ceny nezastaví celosvětový trend snižovaní inflace.

Trhy stále sledují další vývoj ohledně zvyšování úrokových sazeb ze strany Evropské centrální banky a americké centrální banky (Fed). Očekává se, že Fed na svém zasedání koncem července zvýší základní úrok o čtvrt procentního bodu. Vyšší úroky by mohly dále zpomalit ekonomický růst, což by mělo negativní vliv na poptávku po ropě. Maloobchodní tržby v USA v červnu vzrostly méně, než se předvídalo, což naopak posiluje očekávání, že Fed brzy zvyšovat úrokové sazby přestane.

K dalšímu růstu cen ropy přispívá to, že dva největší vývozci ropy, což je Saúdská Arábie a Rusko oznámili na začátku července nové omezení těžby. Celkový objem omezení ze strany Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejich spojenců se tak zvýšil zhruba na pět milionů barelů, což odpovídá pěti procentům celosvětové poptávky po ropě. Očekává se tak, že snížení těžby ve skupině OPEC+ způsobí na trhu napětí a v druhé polovině roku 2023 i deficit nabídky, což podpoří vyšší ceny ropy.

Vzhledem k nejistotě na trhu a komplexnímu vlivu různých faktorů na cenu ropy je obtížné jednoznačně předpovídat její další vývoj. Analytici mají různé názory na to, jak se situace bude vyvíjet. Některé předpovědi hovoří o cenách kolem 90 dolarů za barel koncem roku, zatímco investiční banka Goldman Sachs dokonce vidí cenu suroviny na 100 dolarů za barel koncem příštího roku.

Naučte se investovat