Recese jsou bolestivé. Lidé přicházejí o práci, mají problémy s placením účtů a někteří přicházejí o střechu nad hlavou. Je méně příležitostí k luxusním věcem, jako je dovolená nebo večerní procházky ve městě, a méně peněz na základní potřeby, jako je jídlo a lékařská péče. V tomto článku se zabýváme tím, co jsou to hospodářské recese, jaké jsou příznaky toho, že se jedna z nich blíží, a co můžete udělat pro to, abyste ji co nejlépe přečkali.

Definice hospodářské recese

Recese je vážný pokles ekonomické aktivity, který trvá déle než několik měsíců. Tradičně se identifikuje podle dvou po sobě jdoucích čtvrtletí poklesu HDP. Recese obvykle přináší pokles několika ekonomických ukazatelů, včetně:

Příjmy

Zaměstnanosti

Výroba

Maloobchodní tržby

Národní úřad pro ekonomický výzkum (NBER), soukromá nezisková výzkumná organizace, která šíří ekonomický výzkum pro tvůrce veřejné politiky, podnikatele a akademickou obec, oficiálně vyhlašuje začátek a konec recese. Definice recese podle NBER zní:


... výrazný pokles ekonomické aktivity v celé ekonomice, který trvá déle než několik měsíců a je obvykle patrný v reálném HDP, reálných příjmech, zaměstnanosti, průmyslové výrobě a velkoobchodních

a maloobchodních tržbách.


HDP neboli hrubý domácí produkt je peněžní vyjádření tržní hodnoty veškerého konečného zboží a služeb vyrobených v dané zemi za určité období. "Reálný" HDP znamená, že byly odstraněny vlivy inflace na tento údaj.

HDP se často vykazuje ročně, ale počítá se i čtvrtletně. V některých čtvrtletích může být HDP záporný, zatímco v jiných čtvrtletích je kladný. Částečně kvůli těmto výkyvům čtvrtletního HDP NBER pozorně sleduje i další čtyři složky recese: příjmy, zaměstnanost, zpracovatelský průmysl a maloobchodní tržby, které jsou vykazovány měsíčně.

Jak dochází k recesi?

K recesi dochází, když nastanou následující události:


Pokles reálného příjmu: Reálný příjem je příjem upravený o inflaci a bez sociálního zabezpečení a sociálních dávek. Při poklesu reálného příjmu spotřebitelé omezují nákupy, což snižuje poptávku.


Nižší velkoobchodní a maloobchodní tržby: Snižující se poptávka po zboží a službách má obvykle za následek nižší prodeje. Údaje o tržbách jsou očištěny o inflaci a odrážejí reakci firem na poptávku spotřebitelů.


Nižší zaměstnanost: Nižší ekonomická aktivita přispívá k poklesu zaměstnanosti a také k nárůstu žádostí o podporu v nezaměstnanosti.


Pokles výrobní aktivity: Podle zprávy o průmyslové výrobě, kterou vydává Federální rezervní systém, dochází během recese obvykle k poklesu výrobní činnosti.


Pokles měsíčních odhadů HDP: NBER se také zabývá měsíčními odhady HDP, které poskytují makroekonomičtí poradci.

Co neodráží recesi, je chování akciového trhu. Je to proto, že ceny akcií bývají předstihovými ukazateli, které vycházejí z očekávaných zisků veřejných společností. Akciový trh může před hospodářskou recesí klesat, protože investoři očekávají pokles. Akciový trh může vstoupit do takzvaného medvědího trhu, který nastává, když trh klesne o 20 % nebo více v průběhu nejméně dvou měsíců. Velké poklesy akciového trhu mohou přímo přispět k recesi v důsledku snížení čistého jmění.

Recese a 5 fází hospodářského cyklu

Recese je nedílnou součástí hospodářského cyklu, který je také znám jako hospodářský cyklus. Skládá se z těchto fází:

Recese: zpomaluje se růst, míra zaměstnanosti klesá, ale ceny stagnují, což znamená, že zůstávají stejné.

Koryto: ekonomika dosáhne svého nejnižšího bodu

Oživení: opět začíná růst

Expanze: ekonomika rychle roste, úrokové sazby jsou nízké a výroba se zvyšuje, avšak vznikají inflační tlaky

Vrchol: když růst dosáhne svého maxima, dochází k nerovnováze v ekonomice, která bude napravena recesí.

Co se děje během recese?

První náznak recese se může objevit v počtu pracovních míst ve zpracovatelském průmyslu.

Je to proto, že výrobci dostávají zakázky na několik měsíců dopředu, a když se výrobní zakázky sníží, sníží se i počet pracovních míst v továrnách. Ti, kteří přišli o práci, omezí své výdaje, což ovlivní ostatní odvětví ekonomiky.


Když klesne spotřebitelská poptávka, podniky přestanou nabírat zaměstnance, nezaměstnanost se zvýší a spotřebitelské výdaje ještě více poklesnou. V tomto okamžiku začnou některé podniky podávat žádosti o bankrot a některé domácnosti nesplácejí hypotéky. Recese má negativní dopad také na čerstvé absolventy vysokých škol, kteří nemohou najít slušnou práci.



Příklady recese v USA v minulosti


1. Pandemická recese v roce 2020


Pandemie Covid-19 způsobila v roce 2020 nejhorší recesi od Velké hospodářské krize s rekordním poklesem americké ekonomiky. V dubnu 2020 bylo zrušeno 20,8 milionu pracovních míst a míra nezaměstnanosti dosáhla 14,7 %. Dvouciferná míra nezaměstnanosti se udržela až do srpna 2020. Na akciovém trhu došlo k takzvanému burzovnímu krachu v roce 2020, který se odehrál v blízkosti začátku pandemie. V rámci boje proti této recesi snížil Federální rezervní systém sazbu federálních fondů na 0 % a Kongres vydal pomoc ve výši 3,8 bilionu dolarů. V reakci na tato opatření vzrostla ekonomika ve třetím čtvrtletí roku 2020 o 33,1 %. Oficiálně byla tato recese jednou z nejkratších v historii.


2. Velká recese v roce 2008


Velká recese začala v prosinci 2007 a trvala do června 2009. Krize rizikových hypoték a rozsáhlé využívání derivátů vyvolaly úvěrovou krizi bank, která se následně rozšířila do globální ekonomiky. V roce 2008 se HDP snížil v 1., 3. a 4. čtvrtletí a ve 4. čtvrtletí klesl o 8,4 %. V roce 2009 se HDP snížil v 1. čtvrtletí a v říjnu 2009 dosáhla míra nezaměstnanosti 10 %. Ve 3. čtvrtletí 2009 se HDP dostal do kladných hodnot a NBER vyhlásil konec recese.

3. Recese po prasknutí Dot-Com Bubble v roce 2001


Ekonomika trvající pouhých osm měsíců, od března 2001 do listopadu 2001, poklesla v 1. čtvrtletí 2001 o 1,1 % a ve 3. čtvrtletí 2001 o 1,7 %. Tato recese byla způsobena boomem a následným splasknutím dot-com podniků. Část tohoto boomu byla způsobena obavami firem ze změny dat "19XX" na data "20XX" v jejich počítačovém softwaru. Tuto recesi dále prohloubil útok z 11. září 2001.


4. Recese v letech 1990-1991


Tato recese začala v červenci 1990 a trvala do března 1991. Byla způsobena krizí spořitelen a úvěrů v roce 1989, která vedla ke zvýšení úrokových sazeb, a iráckou invazí do Kuvajtu, která vedla k válce v Perském zálivu. Ve 4. čtvrtletí 1990 klesl HDP o 3,6 % a v 1. čtvrtletí 1991 o 1,9 %.



5. Recese v letech 1980-1982


Jednalo se v podstatě o dvě recese, přičemž první probíhala od ledna do června 1980 a druhá začala v červenci 1981 a trvala do listopadu 1982. Tato recese byla částečně způsobena snahou Federálního rezervního systému bojovat proti inflaci zvyšováním úrokových sazeb. Během dvanácti čtvrtletí, po čtyřech v letech 1980, 1981 a 1982, byl HDP v šesti z nich záporný, přičemž nejhorší bylo druhé čtvrtletí roku 1980, kdy klesl o 8,0 %. V listopadu a prosinci 1982 dosáhla nezaměstnanost 10,8 % a po dobu 10 měsíců se držela nad 10 %. Tuto recesi ještě zhoršilo íránské ropné embargo, které snížilo dodávky ropy do USA a zvýšilo její ceny.


6. Nixonovo embargo/OPEC v roce 1973 Recese


Tato recese, která začala v listopadu 1973 a trvala do března 1975, byla zahájena ropným embargem OPEC, které způsobilo čtyřnásobný nárůst cen ropy. Příčinou byly také kroky tehdejšího prezidenta Richarda Nixona, který zavedl mzdové a cenové kontroly, jež udržovaly ceny příliš vysoko, což snížilo poptávku. Mzdové kontroly udržovaly příliš vysoké mzdy, což vedlo k propouštění zaměstnanců. Prezident Nixon také zrušil zlatý standard, což způsobilo, že cena zlata prudce vzrostla, zatímco hodnota amerického dolaru klesla, což vedlo k inflaci. Ve 3. čtvrtletí 1973 klesl HDP o 2,1 %, v 1. čtvrtletí 1974 o 3,4 % a následoval pokles ve 3. čtvrtletí 1973 o 3,7 %, ve 4. čtvrtletí o 1,5 % a v 1. čtvrtletí 1975 o 4,8 %.



7. Velká hospodářská krize v roce 1929


Rozdíl mezi recesí a depresí spočívá v tom, že během deprese ekonomika klesá několik let, na rozdíl od několika čtvrtletí. V letech 1929 až 1938 postihly americkou ekonomiku dvě recese. Během prvního poklesu, od srpna 1929 do března 1933, se HDP snížil o 12,9 % a nezaměstnanost dosáhla vrcholu 24,7 %. Dvouciferná nezaměstnanost se udržela až do roku 1939. Velkou hospodářskou krizi způsobilo několik faktorů. Na jaře 1928 Federální rezervní systém zvýšil úrokové sazby, v roce 1929 pak došlo ke krachu na akciovém trhu, který zničil velkou část životních úspor lidí. K tomu se přidalo desetileté sucho na Středozápadě, chlebodárci země, které zničilo zemědělce a vytvořilo nechvalně proslulou Misku prachu. New Deal prezidenta Franklina D. Roosevelta zvýšil růst o 10,8 % v roce 1934, 8,9 % v roce 1935, 12,9 % v roce 1936 a 5,1 % v roce 1937. Trvalo to až do konce sucha v roce 1937, než se konečně podařilo ukončit druhou recesi, a právě v té době vláda zvýšila výdaje v rámci přípravy na druhou světovou válku.

Příklady globální recese

Mezinárodní měnový fond definuje globální recesi jako "pokles ročního reálného světového HDP na obyvatele (vážený paritou kupní síly), který je podpořen poklesem nebo zhoršením jednoho nebo více ze sedmi dalších globálních makroekonomických ukazatelů: průmyslové výroby, obchodu, kapitálových toků, spotřeby ropy, míry nezaměstnanosti, investic na obyvatele a spotřeby na obyvatele". Podle této definice došlo od druhé světové války pouze ke čtyřem globálním recesím: v letech 1975, 1982, 1991 a 2009. Všechny trvaly jen rok, ale velká recese v roce 2008 byla zdaleka nejhorší vzhledem k počtu postižených zemí a poklesu reálného HDP na obyvatele.

Jak recese ovlivňují investory a neinvestory?

Během recese nebo v jejím očekávání investoři obvykle prodávají spekulativní investice a přesouvají se do bezpečnějších cenných papírů, jako jsou státní dluhopisy. Akcioví investoři se vyhýbají riziku a přesouvají se do dobře zavedených, kvalitních společností, které mají silné rozvahy a malé zadlužení. Společnosti, které mají značný dluh a slabé peněžní toky, nemusí být schopny zvládnout splátky dluhu spolu s náklady na další provoz. Během recese je jednou z oblastí akciového trhu, která obecně zůstává stabilnější, sektor základních spotřebních výrobků. Společnosti v tomto sektoru vyrábějí a prodávají: potraviny, nápoje, potřeby pro domácnost, alkohol a tabák, což jsou produkty, které spotřebitelé obvykle kupují bez ohledu na svou finanční situaci. Tyto výrobky se často nazývají nediskontinentální a jsou posledními produkty, které spotřebitelé vyřazují ze svých nákupních seznamů.

Komu prospívá recese?

Z recese mohou těžit ti, kteří se umístili tak, aby profitovali z ekonomického boje. Historie však ukázala, že je velmi obtížné, ne-li nemožné, tyto události důsledně načasovat. Recese může zpomalit inflaci, protože v ekonomice obíhá méně peněz. Federální rezervní systém a další centrální banky z celého světa se často pokoušejí zastavit recesi tím, že stimulují ekonomiku snižováním daní, výdaji na sociální programy a neuvažováním o rozpočtovém deficitu. V reakci na velkou recesi přijal Kongres v roce 2009 balíček ekonomických stimulů známý jako American Recovery and Reinvestment Act.

Podtrženo a sečteno

I když jsou recese součástí běžného hospodářského cyklu, není vždy snadné je prožít. Znalost příznaků blížící se recese může investorům i neinvestorům pomoci podniknout kroky, aby se vyhnuli nejhorším dopadům recese, včetně splácení dluhů a vyhýbání se spekulativním investicím.

Naučte se investovat