Stručně řečeno, podílové fondy umožňují investorům vlastnit akcie společností nebo emise dluhopisů, ale s nižší mírou rizika. Díky historii spolehlivých výnosů a širokému přístupu na trh jsou podílové fondy stále velmi žádané a měly by být i v budoucnu.

Co jsou podílové fondy?

Podílový fond je finanční nástroj spravovaný investičními společnostmi, které shromažďují peněžní prostředky od různých investorů a investují je pro ně. Podílové fondy jsou k dispozici v široké škále tříd aktiv, ale nejčastěji se používají jako akciové, dluhopisové, komoditní a krátkodobé dluhové fondy.

Američané své podílové fondy milují, přičemž podle údajů společnosti Statista činila v březnu 2022 celková aktiva fondů 24 bilionů dolarů.

Podílové fondy jsou spravovány profesionálními portfolio manažery, kteří je denně řídí a dodržují cíle a záměry stanovené v prospektu fondu (tj. regulačním "plánovacím" dokumentu, který podrobně popisuje cíle fondu, poplatky, styl řízení a další provozní vlastnosti).

Tip: Prospekt podílového fondu naleznete na internetových stránkách společnosti, která fond spravuje. Investiční společnost vám také zašle kopii prospektu fondu poštou, a to na vyžádání nebo pokud se stanete investorem fondu.



Jak podílové fondy fungují?

Když investor vloží peníze do podílového fondu, spojí je s investovatelným majetkem ostatních investorů fondu.

Každý podíl vlastněný investorem fondu představuje podíl tohoto investora na ziscích a ztrátách generovaných fondem. Nakoupené podíly fondu v konečném důsledku představují část akcií, dluhopisů nebo jiných investic, které vlastní správci fondu.

Cenově se aktiva fondu počítají jako čistá hodnota aktiv (NAV) fondu. Čistá hodnota aktiv představuje výkonnost fondu na akcii a upravuje se každý den, aby nabídla transparentnost finančním trhům a investorům, kteří do těchto podílových fondů směřují peníze.

Řekněme, že podílový fond má na finančních trzích investováno 55 milionů dolarů a 5 milionů dolarů má odloženo v hotovosti. To dává dohromady 60 milionů dolarů v aktivech fondu. Podílový fond má také 10 milionů dolarů v závazcích, takže celková hodnota fondu je 50 milionů dolarů.

Řekněme také, že podílový fond má pět milionů akcií v oběhu. Výpočet ceny na akcii je 50 milionů dolarů děleno 5 miliony dolarů, což znamená čistou hodnotu aktiv (NAV) 10 dolarů na akcii podílového fondu.

Čistá hodnota aktiv fondu se upravuje na konci každého obchodního dne. Jakmile se podílník podílového fondu rozhodne nakoupit nebo odkoupit podílové listy fondu, je aktuální NAV metrikou, podle které se stanoví výše nákupu nebo odkupu.

Tip: Před investicí do podílového fondu se dobře podívejte na svou vlastní toleranci investičního rizika. Jinými slovy, jaké investiční riziko můžete tolerovat, než v noci ztratíte spánek?


Poplatky podílových fondů

Společnosti podílových fondů si za svou práci při správě fondu účtují poplatky. Výše poplatku závisí na složitosti strategie podílového fondu a na prostředcích, které používá k dosažení výsledků. Fondy s vyšší výkonností mohou své poplatky meziročně zvyšovat ve snaze zpeněžit nedávnou výkonnost. Vzhledem ke složitější struktuře a administrativním potřebám jsou podílové fondy obecně dražší než jejich protějšek ETF.


Typy podílových fondů

Existuje více kategorií podílových fondů, ale obecně se třídy podílových fondů dělí do čtyř různých kategorií, přičemž každá z nich má svá vlastní jedinečná investiční rizika a výnosy.

Akciové fondy. Fondy zaměřené na akcie tvoří podstatnou podkategorii akciových fondů. Akciové fondy jsou oblíbené u investorů s kapitálovým zhodnocením (představte si mladší, agresivněji smýšlející investory, kteří se snaží dlouhodobě hromadit majetek).


Růstové akciové fondy. Správci růstových akciových fondů usilují o vysoké zhodnocení prostřednictvím perspektivních akcií, které mají potenciál k nadprůměrným tržním ziskům.


Dividendové fondy. Tyto fondy se zaměřují na akcie, které pravidelně vyplácejí dividendy.


Indexové fondy. Tyto akciové fondy sledují určitý tržní index, například Standard & Poor's 500 (SP500) nebo Russell 2000 Index (RTY).


Sektorové fondy. Akciové sektorové fondy se zaměřují na konkrétní sektory finančního trhu, jako jsou energetické, bankovní/finanční nebo technologické akcie.


Dluhopisové fondy. Dluhopisové fondy, známé také jako fondy s pevným výnosem, investují do různých tříd dluhopisů, jako jsou státní pokladniční poukázky a dluhopisy, podnikové dluhopisy a komunální dluhopisy. Dluhopisové fondy jsou oblíbené zejména u investorů, kteří se snaží zachovat kapitál (myslíme tím seniory, kteří jsou již v důchodu nebo se k němu blíží a kteří si pravděpodobně nemohou dovolit přijít o peníze).


Fondy peněžního trhu. Stejně jako dluhopisové fondy nabízejí fondy peněžního trhu nižší riziko ve srovnání s akciovými fondy. Fondy peněžního trhu jsou ze zákona omezeny na bezpečnější a rizikovější krátkodobé investiční nástroje, jako jsou federální, státní a místní dluhopisy nebo vybrané podnikové dluhopisy.


Fondy cílového data. Tyto fondy se zaměřují na kombinaci akcií, dluhopisů a dalších investičních nástrojů, přičemž strategie fondu se mění podle věkových kritérií "životního cyklu", například 40, 50, 60 let. Fondy životního cyklu se zaměřují na investory, kteří usilují o dlouhodobý, dokonce celoživotní investiční plán, založený na konkrétních časových horizontech jejich života. S tím, jak investor stárne, se strategie fondu posouvá ke konzervativnějšímu investičnímu tónu, protože věk cílového data se časem zvyšuje.



Fondy cílového data. Tyto fondy se zaměřují na kombinaci akcií, dluhopisů a dalších investičních nástrojů, přičemž strategie fondu se mění podle věkových kritérií "životního cyklu", například 40, 50, 60 let. Fondy životního cyklu se zaměřují na investory, kteří usilují o dlouhodobý, dokonce celoživotní investiční plán, založený na konkrétních časových horizontech jejich života. S tím, jak investor stárne, se strategie fondu posouvá ke konzervativnějšímu investičnímu tónu, protože věk cílového data se časem zvyšuje.

Naučte se investovat