Vedoucí představitelé zemí BRICS, kteří se snaží vytvořit ze své skupiny geopolitickou sílu, jež by mohla ohrozit dominanci Západu na světové scéně, se sešli na třídenním summitu v Jihoafrické republice, který začal v pondělí.Pozoruhodným vyloučeným účastníkem je ruský prezident Vladimir Putin, na kterého je v současné době vydán mezinárodní zatykač kvůli údajným válečným zločinům na Ukrajině. Na summitu ho nahradil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Jihoafrická republika hostí na summitu BRICS čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, brazilského prezidenta Luize Inacia Lulu da Silvu a indického premiéra Naréndru Módího.
Očekává se, že Čína vyzve skupinu, aby prozkoumala možnosti, jak se stát se geopolitickým soupeřem ekonomické skupiny G7 vzhledem k rostoucí skepsi vůči světovému řádu, který podle ní slouží zájmům USA a jejich bohatých spojenců. Zatímco Čína a Rusko usilují o rozšíření bloku, ostatní členové (Brazílie a Indie) váhají. "Jejich hlavním motivem pro spolupráci s Pekingem a Moskvou nemusí být nutně to, že s nimi souhlasí," řekl Priyal Singh, vedoucí výzkumný pracovník Institutu pro bezpečnostní studia. "Snaží se prosadit svůj vlastní pocit strategické autonomie na světové scéně. Země BRICS představují více než čtvrtinu světové ekonomiky, ale jejich názory na politické a bezpečnostní otázky, včetně vztahů s USA, se značně liší.
I když se zdá, že nový světový řád, který propagují Peking a Moskva, je ohrožen, BRICS pokračuje v úsilí o snížení závislosti na dominantním americkém dolaru. Rozvojová banka tohoto uskupení údajně začne poskytovat úvěry v jihoafrické a brazilské měně. Dilma Rousseffová, která stojí v čele Nové rozvojové banky, rovněž uvedla, že banka zvažuje žádosti o členství ~15 zemí a pravděpodobně schválí čtyři nebo pět z nich. "Očekáváme, že v letošním roce poskytneme úvěry ve výši 8-10 miliard dolarů."