Navazuji na svůj článek, který jsem publikoval ke konci loňského října, kde jsem se zaobíral makropohledem na ekonomiku Egypta. V říjnu roku 2023 značné množství ukazatelů vykazovalo možné oslabení Egyptské libry vůči světovým měnám. V minulém týdnu se tak stalo.
Centrální Egyptská banka přijala minulý týden optatření, aby bojovala s inflací a také kvůli nedostatku zahraničních měn. Na Egypt dopadají obě války, tedy mezi Izraelem a Hamásem a mezi Ruskem a Ukrajinou. Egyptská libra se minulou středu vůči dolaru a euru prudce propadla poté, co egyptská centrální banka zvýšila svou hlavní úrokovou sazbu a zavedla po fixním kurzu volně směnitelnou měnu. Neměla totiž dostatek cizích měn na udržení směného kurzu i kvůli snižujícím se zahraničním investicím. Plovoucí měnový kurz byl dlouho hlavním požadavkem Mezinárodního měnového fondu a je považován za klíčový pro obnovení důvěry investorů v egyptskou ekonomiku. Egyptská vláda se rovněž zavázala k programu prodeje státního majetku a podpory investic soukromého sektoru.
Egyptská libra se po tomto kroku prudce propadla vůči dolaru a euru. Aktuálně devizový kurz je na burze 49 liber za dolar a 53 za euro. Oproti oběma měnám oslabila libra zhruba o 60 %.
Centrální banka zvýšila základní úrokovou sazbu o 600 bazických bodů na 27,75 %. Sazba pro jednodenní vklady a úvěry byla rovněž zvýšena o 600 bazických bodů na 27,25 %, resp. 28,25 %. Válka na Ukrajině, která otřásla světovou ekonomikou, zasáhla finančně slabý Egypt. Egypt je s více než 104 milióny obyvatel největším dovozcem pšenice na světě a většinu potravin musí nakupovat v jiných zemích.
Situace, která nastala v Egyptě, je pro turisty, kteří se vydají letos do Egypta pozitivní zprávou. V Egyptě, bychom mohli nakupovat daleko levněji než minulý rok. Pláže a památky bychom tento rok mohli navštívit s nějakým discontem, tak neváhejte.
Pokud byste chtěli vypracovat analýzy ekonomického prostředí, kontaktujte nás.