Fyzické zlato

Většina lidí si za investováním do zlata představí nákup zlatých slitků, či mincí, případně šperků. Každá z těchto kategorií má svá specifika, a proto si je rozebereme postupně.

Zlaté slitky/cihly

Fyzické zlato ve své nejčistší podobě. Díky poměrně standardizovanému procesu a konkurenčnímu prostředí jsou náklady na výrobu podobné u většiny výrobců. Proto například slitek o hmotnosti jedné unce od výrobce A, stojí podobně jako stejně hmotný slitek od výrobce B. I míra likvidity (jak jednoduché je slitek prodat za tržní cenu) je u slitků vyšší než u jiných forem fyzického zlata.

Hlavní nevýhody jsou:

  • Malé slitky, které jsou dostupné drobným investorům, se prodávají s vysokou přirážkou. U gramových slitků jde často i o 40 % navíc. Jinými slovy tedy musí cena zlata narůst o 40 %, aby byl investor schopný takový slitek prodat za stejnou cenu, za jakou ho nakoupil.
  • Zabezpečení fyzického zlata je nákladnější než zabezpečení jiných druhů investic do zlata (fondy, akcie, opce, futures, kterým se věnujeme v textu níže).

Zlaté mince

Stále populárnější investicí jsou zlaté mince. Nákup správných mincí ve správný čas může investorům přinést velmi rychlý výnos ve stovkách procent. Mincovny dodávají zlatu dodatečnou, uměleckou a sběratelskou, hodnotu. Po přepočtu na hmotnost zlata jsou mince sice dražší než slitky, ale právě umělecká a sběratelská hodnota má potenciál rychlého růstu (stejně tak ale i poklesu).

Hlavní nevýhody jsou:

  • Dlouhodobě vybírat správné mince je náročný úkol, který vyžaduje bohaté zkušenosti v oboru.
  • Investor je závislý nejen na hodnotě zlata, ale také na reputaci mincovny, která minci vytvořila, a také na změnách nálad mezi sběrateli. Linie mezi investicí a spekulací tak je v některých případech velmi tenká.

Zlaté šperky

Zlaté šperky jsou na opačné straně spektra oproti zlatým slitkům/cihlám. Podobně jako mince mají i šperky uměleckou a sběratelskou hodnotu. Mají ji však v některých případech mnohonásobně vyšší. Cena samotného zlata (a dalších materiálů použitých při výrobě) někdy tvoří jen mizivé procento hodnoty samotného šperku.

Hlavní nevýhody jsou:

  • Dlouhodobě vybírat správné šperky je velice náročný úkol, který si někdy nezadá s pravou detektivní prací.
  • Velké přirážky v cenách šperků lákají padělatele a investorům hrozí obrovské ztráty, například pokud se ukáže, že jejich šperk měl padělanou historii původu apod.

Investiční fondy

Investovat do zlata můžete i prostřednictvím podílových fondů, burzovně obchodovaných fondů (ETF) nebo fondů kvalifikovaných investorů (FKI). Tyto druhy cenných papírů mohou být v některých případech spojené s takzvanou finanční pákou. To znamená, že růst jejich hodnoty může být oproti růstu ceny zlata násobně vyšší, ale v případě poklesu cen zlata se investor rychleji propadá do ztráty.

Podílové fondy a ETF

Jedná se o velice pohodlný způsob, jak se i drobný investor může podílet na růstu cen zlata. Podílové fondy a ETF nejčastěji volí dvě základní strategie: buď nakupují fyzické zlato anebo kupují akcie těžarů a zpracovatelů zlata. ETF mívají zpravidla nižší poplatky za správu než podílové fondy. Rozhodně to platí, pokud porovnáme ETF největších zahraničních investičních společností (jako například BlackRock, Fidelity nebo State Street) s podílovými fondy, které se distribuují u nás. Pokud podílové fondy volí cestu investic do akcií těžařů, pak jsou jejich poplatky za správu ještě vyšší.

Hlavní výhody:

  • I v případě investic malých částek jsou náklady spojené s nákupem malé. Mohou být i jen pár dolarů v závislosti na zprostředkovateli.
  • Velmi vysoká míra likvidity. Během obchodních hodin je prodej za tržní cenu okamžitý.

Hlavní nevýhody:

  • Předat své investice do zlata jiné osobě (například potomkovi) není u cenných papírů tak jednoduché jako v případě fyzického zlata, kdy stačí jen prostý pohyb ruky.

Fondy kvalifikovaných investorů (FKI)

FKI se od podílových fondů nebo ETF v zásadě neliší. Hlavním rozdílem je výše minimální investice, která bývá milion korun nebo i více. FKI také nepodléhají tak silné regulaci a mají volnější ruce při spravování svého portfolia. FKI tedy investují i do mincí nebo šperků, což mezi podílovými fondy nebo ETF nenajdeme.

Hlavní nevýhody:

  • Ve srovnání s ETF, ale často i s podílovými fondy, mají FKI vyšší poplatky za správu.
  • Na FKI nejsou kladeny tak vysoké standardy jako na podílové fondy nebo ETF, například co se týče frekvence oceňování nebo míry likvidity. Investoři tak mají horší informace o aktuální hodnotě své investice a nemohou je ani tak snadno a rychle zpeněžit.

Opce a futures

Opce na zlato jsou dohody, které dávají jedné ze stran možnost, nikoliv povinnost prodat či nakoupit zlato za předem stanovenou cenu do předem stanoveného data. Futures na zlato je dohoda, kdy se obě strany dohodnou na nákupu či prodeji zlata za předem dohodnutou cenu v určité datum. Jak opce tak i futures jsou často spojeny s vysokou finanční pákou. Není nijak neobvyklé, pokud růst ceny zlata o 1 % přinese investorovi (v tomto případě spíše spekulantovi) zisk 100 %, anebo naopak připraví investora o všechny peníze.

Hlavní výhoda:

  • I s malým kapitálem může investor vydělat mnoho peněz za relativně krátkou dobu

Hlavní nevýhody:

  • Rozhodně neuškodí zopakovat, že opce a futures jsou volatilní a tedy rizikové.
  • Dlouhodobě úspěšně investovat do zlata pomocí opcí a futures vyžaduje bohaté zkušenosti, disciplínu a čas.

Akcie

Investice do akcií těžařů a zpracovatelů zlata již byly zmiňovány v textu výše (v souvislosti s fondy). Investor, který nechce přenechat rozhodování portfolio manažerovi, může jít svou vlastní cestou a investovat do jednotlivých akcií, které jsou k dostání na mnoha světových burzách.

Hlavní výhody:

  • Mnozí těžaři a zpracovatelé zlata vyplácí pravidelně dividendy (podíly na zisku), takže investor má ze svých investic pravidelný pasivní příjem. To je něco, co investice do slitků, mincí nebo šperků nenabídnou (opomíjíme možnost pronájmu sbírek mincí nebo šperků z důvodu jejich logistické náročnosti)
  • Investor má úplný přehled o přesném složení svého portfolia.

Hlavní nevýhody:

  • Akcie těžařských nebo zpracovatelských firem jsou ovlivňovány nejen cenou zlata, ale také ekonomických cyklem. Může tedy nastat případ, kdy ceny zlata rostou, ale ceny akcií přesto klesají.
  • Nečekané události (nehody, politické nepokoje atd.) nebo chyby managementu firem mohou mít velký negativní dopad na ceny akcií.
  • Dlouhodobě správně vybírat jednotlivé akcie vyžaduje zkušenosti a také čas.

Závěr

Investování do zlata má stále své důležité místo i v moderním světě plném technologií a nových druhů investičních nástrojů. Tento článek poskytuje přehled o nejčastějších možnostech, které investoři využívají, a pokud vás zajímají podrobnosti a další informace, budeme rádi, když se na nás obrátíte.

Naučte se investovat