Indická vláda dala zelenou investicím do polovodičových zařízení v hodnotě 15,2 miliardy dolarů, včetně návrhu konglomerátu Tata Group na zřízení prvního důležitého závodu na výrobu čipů v této asijské zemi, uvedla agentura Bloomberg News. Vládní kabinet schválil plán společnosti Tata na zřízení zařízení, které může vyrábět přibližně 50 000 destiček měsíčně, dodala zpráva s odvoláním na ministra telekomunikací Ashwiniho Vaishnawa.
Navrhované zařízení s kapacitou 50 000 destiček měsíčně je ve srovnání se zařízeními jiných společností ve světě skromné. Společnost Tata Electronics Private Limited zřídí zařízení na výrobu polovodičů ve spolupráci s tchajwanskou společností Powerchip Semiconductor Manufacturing. Podle zprávy celostátního deníku The Indian Express se očekává, že do závodu bude investováno přibližně 910 miliard indických rupií (asi 10,97 miliardy USD).
Předpokládá se, že nový závod, který bude postaven v Dholeru v indickém státě Gudžarát, bude vyrábět vyspělé čipy, tedy čipy využívající 40nanometrovou nebo starší technologii, které se hojně používají ve spotřební elektronice, automobilech a obranných systémech. Továrna bude mít kapacitu vyrábět 3 miliardy čipů ročně pro odvětví, jako jsou vysoce výkonné počítače, elektrická vozidla a spotřební elektronika a obrana.
Očekává se, že výstavba bude zahájena do 100 dnů. Kromě toho společnost Tata Semiconductor Assembly and Test Pvt Ltd. zřídí v assamském Morigaonu závod na montáž čipů, do kterého by mohla být investována částka 270 miliard indických rupií (asi 3,26 miliardy dolarů). Vláda rovněž schválila návrh indické společnosti CG Power, která je partnerem japonské společnosti Renesas Electronics a thajské společnosti Stars Microelectronics, na vybudování závodu v hodnotě 76 miliard rupií (přibližně 0,92 miliardy USD), rovněž v Gudžarátu.
V prosinci 2021 indická vláda představila program pobídek pro čipy v hodnotě 760 miliard rupií, v jehož rámci by poskytla polovinu částky investičních nákladů zařízení jako dotaci. Zpráva uvádí, že všechny návrhy schválené ve čtvrtek obdrží od indické vlády 50 % svých investičních nákladů. Fond polovodičů již podpořil společnost Micron Technology, aby v Gudžarátu zřídila montážní závod v hodnotě 2,75 miliardy dolarů.
Indie doufá, že přiláká čipové společnosti stejným způsobem, jakým pobídky podpořily společnost Apple a její partnery, aby v zemi vyráběli a prodávali iPhony.
Cílem kroků společnosti Tata jsou rozsáhlé investice do high-tech podniků. Společnost provozuje v jižní Indii největší indický závod na výrobu komponentů pro chytré telefony, který byl vybudován za více než 700 milionů dolarů.
Společnost Tata rovněž koupila dodavatele společnosti Apple, firmu Wistron, a její dodavatelé chtějí v Indii v příštích 2 až 3 letech vyrábět 50-60 milionů iPhonů ročně. Začátkem tohoto měsíce Tower Semiconductor údajně podala návrh na zřízení závodu na výrobu čipů v Indii v hodnotě 8 miliard USD. Země po celém světě se snaží posílit své výrobní kapacity v oblasti polovodičů, včetně Japonska a členských států EU.
Taiwan Semiconductor Manufacturing nedávno oznámila, že s pomocí společností Sony, Denso, Toyota a japonské vlády vybuduje v Japonsku druhý závod na výrobu čipů. Intel dostává dotace od Německa na zřízení tamního závodu na výrobu čipů.