České přísloví praví: důvěřuj, ale prověřuj. Fio banka si získala důvěru mnoha investorů, kteří jí svěřili do správy přes 3 miliardy korun (k 11.11.2024). Nastal čas tedy Fio banku prověřit. Fio spravuje tři fondy, z nichž dva dávají možnost investovat jak v CZK, tak v EUR. Celkem tedy jde navenek o 5 různých cenných papírů.

Fio globální akciový fond

CZK třída tohoto fondu má ISIN CZ0008475720 a běží od 6.12.2018. Od svého startu fond vydělal 65,15 %. Jak název napovídá, fond investuje do akcií z celého světa. To dělá i fond od Goldman Sachs, do kterého mají investoři v Česku možnost investovat také v CZK. A jeho výnos za stejnou dobu? Dokonce 138,43 %.

EUR třída má ISIN CZ0008476215 a běží od 26.1.2021. Její výnos činí celkem 13,89 %. I výše uvedený fond od Goldman Sachs se nabízí v EUR a za stejnou dobu vydělal 40,36 %. Takže výnos má skoro třikrát lepší než Fio.

Stejně rizikové aktivum, stejná oblast investování, stejná měna, ale výsledek o několik tříd lepší. Rozdíl tkví v tom, kdo rozhoduje o skladbě daného fondu a jaké účtuje poplatky. Lepší analytiky a nižší poplatky mají dle našeho názoru ve společnosti Goldman Sachs.

Fio fond domácího trhu

U tohoto fondu s ISIN CZ0008475738 je obtížné najít přesnou alternativu. Fond běží od 6.12.2018 a vydělal 70,35 %. Vydělal tedy více než výše uvedený Fio globální akciový fond, ovšem stále nedosahuje ani zdaleka výnosu akciového fondu od Goldman Sachs. A přitom by to nebylo těžké. Index PX TR, který nás informuje o výnosu českých akcií se zohledněním reinvestice dividendy (TR=total return=včetně dividend), totiž ve stejném období vyrostl o 127,67 %. Jinými slovy: investor, který nakupoval české akcie napřímo (podle veřejně dostupných informací o změnách v indexu PX TR) a nespoléhal se na Fio banku, mohl jednoduše vydělat přes 110 %.

Jsou tedy dvě možnosti, proč Fio banka nedosáhla se svým fondem tak vysokého výnosu:

  1. Analytici z Fio banky nevyužívali veřejně dostupných informací o složení indexu PX, protože si mysleli, že odvedou lepší práci - to se ovšem spletli a práci odvedli horší.
  2. Analytici z Fio banky využívali informací o složení indexu PX - v takovém případě poplatky fondu činily za necelých 6 let přes 57 %, skoro 10 % ročně.

Ani jedna z uvedených možností Fio bance nelichotí.

Fio realitní podfond I.

CZK třída tohoto fondu má ISIN CZ0008048220 a beží od prosince 2022. Doposud vynesla 7,98 %, což je sice se započtením inflace velmi špatný výsledek, ale stále lepší než alternativa v podobě fondu REICO od České spořitelny. Ten vydělal svým investorům jen 4,78 %. Fondů investujících do komerčních a rezidenčních nemovitostí převážně v Česku je povícero a často mají výnos jen za rok 2023 vyšší než výnos fondu od Fio za celou dobu, ovšem investovat do nich lze minimálně 1 milion korun.

EUR třída má ISIN CZ0008050424 a od 31.5.2023 vydělala 5,99 %. Pokud bychom tento eurový fond porovnaly s nemovitostním fondem od BNP Paribas obchodovaným v EUR, tak ten vydělal 16,07 %. Investuje ovšem do nemovitostí po celé Evropě, proto je srovnání na debatu, ale na druhou stranu jde o plus, jelikož investor diverzifikuje riziko daleko víc než u fondu Fio.

Shrnutí

Investorům, kteří svěřili své peníze do akciových fondů Fio globální akciový fond a Fio fond domácího trhu, doporučujeme pečlivě zvážit další pokračování spolupráce s Fio bankou. Jsme toho názoru, že lze najít daleko lepší investiční alternativy. U nemovitostních fondů není vzhledem k příliš krátké historii obou tříd (CZK i EUR) situace tak jednoznačná a prozatím se zdržíme verdiktu. Pro investory, kteří mohou uvolnit na investici do nemovitostních fondů alespoň 1 milion korun, však již existuje celá řada mnohem lepších fondů, které stojí za zvážení.

Pokud Vás zajímají ty nejlepší investice, kterými lze nahradit fondy od Fio banky, budeme rádi, když se na nás obrátíte pomocí kontaktního formuláře, protože my Vám pomáháme porozumět světu investic.

Naučte se investovat