Investiční fondy investující do dluhopisů v EU a USA by měly těžit ze zhoršujících se stavů svých ekonomik, které nutí ECB a FED snižovat své úrokové sazby. Dluhopisové fondy mohou být dobrou investicí jak pro dynamické, tak pro konzervativní investory. Záleží, jakou formu dluhopisů si investor zvolí do svého portfolia, jestli státní, podnikové nebo jiné dluhopisy.
Výnos u německého státního desetiletého dluhopisu 25.4.2024 dosáhl 2,6 % p.a.. Desetiletý dluhopisový výnos Spojených států vzrostl 25.4.2024 k hodnotě 4,75 % p.a. a výnos u českého státního desetiletého dluhopisu 22.4.2024 dosáhl 4,429 %. Od dubna se všechny dluhopisové výnosy v západních ekonomikách snížily.
Kvůli deflačním tlakům ve vyspělých ekonomikách a pravděpodobnému FED Pivotu na podzim tohoto roku doporučuji nákupy dluhopisových fondů, které investují do státních dluhopisů nebo podnikových dluhopisů investičního stupně v Evropě a USA. Teze je jednoduchá. Při současných úrokových sazbách v USA hrozí, že ministerstvo financí ztratí kontrolu nad trhem s dluhopisy a Fed bude nucen přistoupit ke kvantitativnímu uvolňování, aby udržel dluhopisové výnosy na nízké úrovni. Scénář kvantitativního uvolňování se začal odehrávat, protože Fed při zasedání konaném 30. dubna až 1. května oznámil, že od 1. června 2024 výrazně omezí program Quantitative Tightening (QT).
Fed v letech 2020 až 2022 nakoupil spoustu vládních dluhopisů, aby podpořil hospodářské oživení po pandemii COVID-19. Tyto nákupy nakonec stlačily úrokové sazby v některých částech ekonomiky, jako například v oblasti bydlení a prodejích automobilů. Od zhruba poloviny roku 2022, kdy inflace prudce vzrostla, Fed tento krok zvrátil a začal dluhopisy rozprodávat. V současné době Fed nechává každý měsíc splatit až 60 miliard dolarů státních dluhopisů, čímž snižuje množství peněz v oběhu. QT snižuje množství peněz v bankovním systému, což vede k vyšším úrokovým sazbám a přísnějším měnovým podmínkám, ale když Fed naposledy takový program realizoval v roce 2019, některým bankám chyběly rezervy. To vedlo k tzv. repo krizi, kdy úrokové sazby za jednodenní půjčky mezi bankami vyskočily neobvykle vysoko. Fed musel zasáhnout a poskytnout likviditu, aby tyto repo sazby snížil. Předseda Fedu Jerome Powell nechce, aby se situace z roku 2019 opakovala, a na své poslední tiskové konferenci řekl, že QT bude od 1. června sníženo na 25 miliard dolarů, tedy na více než polovinu toho, kde se nachází v současnosti.
V roce 2022 13. dubna dosáhla rozvaha Fedu rekordních cca 8,965 bilionů dolarů k 10.7.2024 se snížila na 7,224 bilionů dolarů, tedy o 19,4 %.
Například v ČSOB se jedná o podílový fond ČSOB Dluhopisový (ISIN 770000001147). Tento fond aktuálně spravuje přes 2 miliardy korun, investice jsou v českých korunách a portfolio fondu se skládá z 98 % státních dluhopisů České republiky. Poplatek za obhospodařování činí 0,8 % a kumulativní výnos od spuštění, které proběhlo v roce 2003 dosáhl 49,04 %, neboli 1,92 % p.a. K 11.7.2024 byla cena podílového listu 1,567 CZK za kus.
Kdo by chtěl investovat do německých státních dluhopisů, může investovat do podílového fondu od investiční společnosti Fidelity International s názvem Euro Bond Fund ACC-EUR (ISIN LU0251130638). Fond investuje především do státních dluhopisů a korporátních dluhopisů investičního stupně denominovaných v eurech. K 31.3.2024 tento fond držel největší pozici v německých dluhopisech 21,1 %, dále v portfoliu najdeme dluhopisy od bankovního domu Barclays PLC s výnosem 4,506 % p.a. nebo automobilky Volkswagen Intl Fin Nv. Kumulativní výnos fondu od spuštění v roce 2006 činí 49 %. Tento podílový fond aktuálně spravuje velký majetek ve výši 1,1 miliardy EUR a za správu si investiční společnost účtuje 0,75 % p.a. a dalších pravidelných poplatků ve výši 1 %. K datu 9.5.2024 se cena podílového listu obchodovala za 14,74 EUR za kus.
Pro investory, kteří chtějí investovat do dluhopisů Spojených států může být vhodný podílový fond od společnosti Fidelity International s názvem US Dollar Bond Fund ACC-USD (ISIN LU0261947682). Tento fond investuje především do státních dluhopisů a korporátních dluhopisů investičního stupně denominovaných v amerických dolarech. Výnosy jsou převážně řízeny umístěním výnosové křivky, přidělením aktiv, přidělením sektorů a výběrem cenných papírů. K 31.3.2024 byla největší pozicí fondu 50,8 % v (T) Us Treasury N/B, dále například drží dluhopisy bankovních domů Abn Amro Bank Nv nebo Societe Generale (vlastníka české Komerční banky). Fond spravuje obrovský majetek ve výši 3,69 miliardy USD. I když dluhopisy poslední 3 roky nemají zářivé období, fond dosáhl kumulativního výnosu od spuštění 69,6 % po odečtení poplatek za správu činícího 0,75 % p.a. a dalších pravidelných poplatků ve výši 1,04 % p.a, k datu 15.7.2024 se cena podílového listu obchodovala za 17,16 USD za kus.
Vzhledem k tomu, že fiskální deficity v USA silně rostou a politicky v období Bidenový admistrativy je neprůchozí je snižovat, tak úrokové náklady v poměru k daňovým příjmům exponenciálně rostou. Například u Japonska, které čelilo spirálovitě rostoucímu dluhovému zatížení, Bank of Japan udělala čáru přes rozpočet, když začala kontrolovat výnosovou křivku.
Spojené státy díky velkému přebytku zahraničního obchodu sice nejsou vystaveny takovým deflačním tlakům, jako Japonsko, ale v případě poklesu reálných výnosů existuje prostor pro růst inflačního očekávání, aniž by se zvýšily nominální výnosy. Následující graf ukazuje korelace mezi 30letými dluhopisovými výnosy USA a 30letými výnosy TIPS a korelaci mezi 30letými výnosy USA a 30letým inflačním očekávání. Reálné výnosy byly mnohem větším faktorem ovlivňujícím nominální výnosy než inflační očekávání, což naznačuje, že jakýkoliv pohyb reálných výnosů směrem dolů by vedl ke kladným výsledkům na výnosech na dlouhopisech s dlouhou durací, i kdyby inflační očekávání vzrostla.
To je výhoda dluhopisů s dlouhou durací, které mají potenciál dosahovat silných kapitálových výnosů i během rostoucí inflace, pokud reálné výnosy klesnou, což je velmi pravděpodobné. Všimněte si, že k tomu, aby reálné výnosy klesly, by nebylo nezbytně nutné, aby Fed obnovil svůj program nákupu dluhopisů. I kdyby Fed tuto možnost naznačil, pravděpodobně by to vyvolalo nával do dlouhodobých dluhopisů, protože investoři by považovali rizika poklesu za omezená a snažili by se případné nákupy předbíhat.
Hlavním rizikem pro dlouhopisy s dlouhou durací v Evropě a USA je neřízený pokles měn v těchto regionech. Investoři dnes očekávají návrat k plnému kvantitativnímu uvolňování, který by měl způsobit opětovný nárůst inflace. Vysoký podíl dluhu v rukou zahraničních investorů zvyšuje riziko pádu eura i dolaru, pokud by investoři dále očekávali nekonečně velké fiskální deficity a monetizaci dluhu. Nemůžeme vyloučit situaci, kdy výnosy obnoví svůj růst, což způsobí růst úrokových nákladů státních dluhopisů a další prohloubování fiskálních deficitů. Prozatím však euro i dolar zůstávají pevné, což je známkou toho, že vyšší výnosy by měly působí dezinflačně než inflačně.
Disclaimer: Informace uvedené v tomto příspěvku nejsou investičním doporučením. V žádném případě se nesnaží případného čtenáře přimět k investování do popisovaných instrumentů. Ani mu poskytnout jakoukoliv jinou formu investičního doporučení. Společnost Lendel Capital Management s.r.o., tímto příspěvkem sděluje pouze svůj názor. Nenese odpovědnost za případné ztráty vzniklé investováním do různých aktiv a produktů uvedených výše, či za jiné výsledky investičních rozhodnutí na základě tohoto příspěvku. Finanční data a informace byly získány především z tiskových zpráv. Dále pak ze zveřejněných informací daných společností či institucí, dále ze zahraničních i domácích médií a informačních institucí a dále svého osobního názoru.