Dividendové investování
je způsob tvorby bohatství, který se používá po celé generace. Přibližně padesát let lze 84 % celkového výnosu indexu S&P 500 připsat reinvestovaným dividendám - ale k tomu se dostaneme o něco později.


Co je to dividenda?

Dividendy jsou distribuční platby prováděné veřejnými i soukromými společnostmi. Jsou jedním ze způsobů, jak společnost vrací kapitál investorům.

Jak fungují firemní dividendy?

Když se společnost rozhodne vyplatit dividendu, každá akcie, kterou investor vlastní, mu dává nárok na stanovenou výplatu dividendy. V závislosti na typu dividendy, kterou společnost rozděluje, je platba přiznána v hotovosti, v dalších akciích nebo v opčních listech na nákup akcií.

Žádný zákon firmám neukládá povinnost vyplácet dividendy. Dividenda je pouze opatření, kterým se společnost rozhodne podělit o zisk se svými akcionáři. Na druhou stranu jsou REIT povinny vyplácet dividendy ve výši minimálně 90 % svého čistého zisku. To jim umožňuje kvalifikovat se jako cenné papíry REIT. Technicky vzato REIT vyplácejí distribuce, které se navenek podobají dividendám, alespoň z pohledu příjemce. Ale zatímco dividendy mohou, ale nemusí být vypláceny v hotovosti, distribuce jsou vypláceny vždy.


Jak často se dividendy vyplácejí?

Dividendy se obvykle rozdělují s akcionáři čtvrtletně, ale mohou být přiznány i měsíčně, pololetně nebo ročně.

Co je datum ukončení výplaty dividend?

Datum ex-dividend je den, kdy se akcie začíná obchodovat bez hodnoty následné výplaty dividendy. Jinými slovy, investor, který nakoupí akcie v den ex-dividend nebo později, nebude moci za toto období obdržet dividendu. Investoři, kteří vlastní akcie před datem ex-dividend, mají nárok na výplatu vyhlášené dividendy.

Vyplácejí všechny akcie dividendy?

Ne všichni akcionáři dostávají dividendy stejně. Majitelé prioritních a kmenových akcií získávají různé až žádné dividendy, ačkoli majitelé prioritních akcií obvykle dostávají garantovanou, pevnou dividendu.

Majitelé kmenových akcií naopak požívají hlasovacích práv, ale nemají zaručeny výplaty dividend.

V tomto ohledu fungují prioritní akcie vyplácející dividendy podobně jako dluhopisy.


5 typů dividend


1. Peněžní dividendy nebo dividendy z akcií

Některé dividendy jsou vypláceny v hotovosti, zatímco jiné jsou vypláceny prostřednictvím dalších akcií. Pokud jsou přiznány dodatečné akcie, jedná se o tzv. akciovou dividendu.

Hlavní výhodou akciové dividendy je, že umožňuje společnosti podělit se o zisk s akcionáři, aniž by to ovlivnilo její peněžní zůstatek. Zároveň mohou investoři zvýšit svůj podíl na akciích společnosti, aniž by museli vynaložit další investice.

Dividenda z akcií také poskytuje investorům daňové úlevy. Stejně jako každá akcie nepodléhá dividenda zdanění, dokud ji investor neprodá. To jim umožňuje hromadit další bohatství bez zdanění. V případě, že má akciová dividenda možnost výplaty v hotovosti, je pak považována za zdanitelný příjem.

Efekt ředění akciové dividendy

Dalším aspektem je, že akciové dividendy mají ředicí účinek na cenu akcií. Řekněme například, že představenstvo veřejně obchodované firmy schválí 5 % akciovou dividendu; to by znamenalo, že investoři obdrží za každých 20 akcií, které vlastní, jednu akcii navíc. To však také znamená, že celkový objem akcií společnosti se zvýší o 5 %. V důsledku toho se oslabí hodnota stávajících akcií.

Navzdory tomuto takzvanému "ředicímu efektu" provádějí společnosti akciové dividendy s očekáváním, že cena akcií vzroste a rozdíl vyrovná.

Programy reinvestice dividend

Program reinvestice dividend (DRIP) umožňuje stávajícím akcionářům reinvestovat své peněžní dividendy do dalších nebo dílčích akcií. V den výplaty dividend mohou investoři nakoupit akcie s výraznou slevou za nulovou nebo minimální provizi. Tuto možnost investorům nabízí 650 společností.

Z dlouhodobého hlediska akcionáři, kteří se rozhodnou pro DRIP, těží ze složeného efektu automatické reinvestice. S rostoucími dividendami získávají investoři rostoucí částku na každou akcii, kterou vlastní, což jim následně umožňuje nakoupit větší počet akcií.

2. Zvláštní dividendy

Zvláštní dividenda je v podstatě něco jako jednorázový bonus. Obvykle ji poskytuje společnost, která dividendy nepřiznává. Zvláštní dividenda může být také vyplacena navíc k pravidelně vypláceným dividendám. Společnosti obvykle vyplácejí zvláštní dividendy po mimořádně ziskovém roce. Jakmile společnost nabídne zvláštní dividendu, nemá žádný závazek tuto výplatu nadále poskytovat. Ve skutečnosti společnost Microsoft vyplatila investorům v roce 2004 jednorázovou dividendu ve výši 3 USD na akcii v celkové hodnotě 32 miliard USD. Jeho běžná čtvrtletní sazba dividendy však zůstala stejná a činila 13 centů na akcii.

3. Zvýhodněné dividendy

Preferenční dividenda je pevná dividenda přiznaná z prioritní akcie. Jinými slovy, pokud jste držitelem prioritních akcií, obdržíte každý rok pevnou dividendu. Jako prioritní akcionář máte často nárok na vyšší sazbu dividendy, než jakou nabízejí kmenové akcie. Pokud jde o výši výplaty, jsou také více zvýhodněni než akcionáři vlastních akcií.

4. Kmenové dividendy

Dividendy se obvykle dělí do dvou kategorií: běžné nebo kvalifikované. Běžné dividendy představují část zisku společnosti, která se převádí na akcionáře.

5. Kvalifikované dividendy

Naproti tomu kvalifikované dividendy, jsou dividendy, které splňují určitá kritéria pro zdanění nižší sazbou daně z dlouhodobých kapitálových výnosů. Sazby na kvalifikované dividendy se pohybují v rozmezí od 0 do 23,8 %, jak je definuje zákoník Spojených států amerických (Internal Revenue Code).


Jsou dividendy zdaněny?

Dividendy se zdaňují podle toho, zda se jedná o kvalifikované nebo běžné dividendy. Kvalifikované dividendy mohou pocházet od amerických nebo zahraničních společností, které jsou kótovány na některé z hlavních amerických burz. Kvalifikované dividendy mohou být také od firem, které jsou v zemích se smlouvou o zdanění v USA nebo jsou považovány za americké. Kvalifikované dividendy mají preferenční daňový režim, který může být nižší než běžná daňová sazba. Daně z kvalifikovaných dividend se určují podle daňového pásma.

Například pokud patříte do 10 % nebo 15% pásma, neplatíte daně z kvalifikovaných dividend. Pokud patříte do 37% pásma, platíte 15 % daň. A pokud byste obvykle byli zdaněni 37% sazbou, zaplatíte 20 %.

Naproti tomu běžné dividendy jsou dividendy od společností, které nesplňují výše uvedená kritéria. Běžné dividendy můžete obdržet od společností REIT, zaměstnaneckých akciových benefitů nebo společností osvobozených od daně. Na rozdíl od kvalifikovaných dividend jsou zdaněny běžnou sazbou daně z příjmu investora.


Jak vypočítat dividendy

Řekněme, že společnost vyplácí dividendu ve výši 0,10 USD na akcii, investor se 100 akciemi by pak obdržel 10 USD v hotovosti. Pokud by akcionář vlastnil 100 akcií a společnost by vydala 10 % dividendu z akcií, získal by pak dalších 10 akcií, čímž by celkový počet vlastněných akcií dosáhl 110 akcií.


Jak zhodnotit akcie s dividendou

Při výběru dividendových akcií je třeba zvážit několik faktorů.

1. Poměr dluhu k vlastnímu kapitálu

Investorům se doporučuje vyhledávat společnosti s dlouhodobou ziskovostí a výhledem růstu zisků o 5-15 %. U společností s vysokým poměrem dluhu k vlastnímu kapitálu může být větší riziko, že budou muset snížit dividendy.

2. Odvětvové trendy

Investoři musí také vyhodnotit širší trendy v odvětví, aby se ujistili, že se jimi vybrané společnosti bude v současném prostředí pravděpodobně dařit.

3. Dividendový výnos

Dividendový výnos, vyjádřený jako procento z aktuální ceny akcie, ukazuje, kolik společnost každoročně vyplatí na dividendách v poměru k ceně své akcie. Tento poměr dává investorovi představu o tom, jaký budoucí příjem může akcie poskytnout. Pokud se například akcie obchoduje za 10 USD za akcii a roční dividenda společnosti činí 0,50 USD na akcii, dividendový výnos je 5 %.

4. Růst dividend

Kromě výnosu je důležitým hlediskem i růst dividend. Například výnos, který je vyšší než u ostatních akcií ve srovnatelné skupině, může odrážet sníženou cenu akcií, nikoliv nutně spolehlivou investici. Naopak společnost, která poskytuje konstantní dividendu, ale jejíž finanční výsledky se zrychlují, představuje zajímavější perspektivu, která by mohla zvýšit svou dividendu. Nakonec je růst dividendy silnějším ukazatelem kvality společnosti.

5. Zisk na akcii

Zisk na akcii (EPS) je ukazatel, který akcionáři běžně používají k posouzení ziskovosti společnosti. Technicky se jedná o finanční ukazatel, který dělí čistý zisk, který je k dispozici akcionářům, počtem akcií v oběhu za určité časové období. Jednotná hodnota EPS pro danou společnost může být poněkud libovolná, ale tento údaj je užitečný při hodnocení řady společností.

6. Dividenda na akcii

Dividenda na akcii definuje část zisku společnosti, která je rozdělena akcionářům. Stejně jako zisk na akcii slouží jako další měřítko ziskovosti společnosti a může investorovi pomoci posoudit, zda akcie představuje atraktivní investici. Korporace totiž zvyšují dividendu na akcii, aby signalizovaly dobrou výkonnost.

Výhody a nevýhody reinvestování dividend

Klady

Přestože peněžní dividendy a dividendy z akcií obvykle představují centy z dolaru nebo zlomek hodnoty stávajících akcií, mohou v průběhu času investorům přinést značné bohatství.

Složení

Klíčovým důvodem je skládání dividend. Při reinvestování dividend má jejich hodnota tendenci výrazně růst. Reinvestováním dividend investor vlastní více akcií. A jakmile investor vlastní více akcií, tím větší budou jeho budoucí výplaty dividend. V průběhu času mají dividendy vyplácené v prvních letech investice největší vliv na celkové výnosy.

Klíčový závěr: Přestože dividendy obvykle představují centy z dolaru nebo zlomek hodnoty stávající akcie, mohou v průběhu času investorům přinést značné bohatství.

Reinvestování nabízí kromě složeného investování několik klíčových výhod:

·       Nákupní sleva

·       Vestavěná strategie spoření

·       Zjednodušení investičního procesu

Automatickým reinvestováním dividend do nových akcií umožňují DRIPy nenáročnější přístup k investování. A protože neexistuje žádný spodní limit počtu akcií, které musí investor vlastnit, mohou se do plánů reinvestice dividend zapojit všichni investoři. Investoři však nemusí investovat dividendy do stejné společnosti, aby dosáhli složeného investování. Naopak, mohou vzít peněžní dividendy z jedné společnosti a investovat je jinde.

Nevýhody

Nevýhodou reinvestičního programu je, že investoři nemají kontrolu nad cenou a časem. Pro méně zkušené investory, kteří nesledují trhy neustále, to nebude významná nevýhoda, nicméně pro zdatnější investory to bude pravděpodobně považováno za značnou nepříjemnost.

Volba reinvestovat dividendy by také mohla způsobit, že vaše investice budou nevyvážené a silně zatížené v určitých oblastech, což by mohlo vést k menší diverzifikaci vašeho portfolia v průběhu času. A protože DRIP vyžaduje, abyste místo hotovosti získali další akcie společnosti, omezuje to také tok vašich příjmů, což pro některé investory nemusí být ideální.

Sečteno a podtrženo

Většina dividend ve Spojených státech je vyplácena v hotovosti. V průběhu let některé společnosti dividendy zrušily nebo pozastavily. Jen v březnu 2020, kdy se ve Spojených státech objevil koronavirus, ukončilo nebo pozastavilo vyplácení dividend 90 amerických firem. Během finanční krize v roce 2008 snížilo dividendy 120 společností.

Tip: Více než na samotný dividendový výnos by se investoři měli zaměřit na známky odolnosti korporace.

To podtrhuje důležitost rozlišování. Přestože některé společnosti disponují vysokým dividendovým výnosem, v těžkých časech jsou často první, kdo se zřekne svých slibů vyplácet investorům dividendy. Proto by investoři měli více než samotný dividendový výnos hledat známky odolnosti společnosti.

Přesto, vzhledem k tomu, že inflace je pro investory vždy potenciální obavou, budou mnozí chtít hledat příležitosti v dividendách. Inflace dosahuje v průměru 3 %, ale akcie obvykle rostou přibližně o 10 % ročně. Proto mohou být vysoce výkonné akcie s vysokou výplatou dividend pevnou součástí portfolia každého investora. Pokud budete mít na paměti všechny výše uvedené skutečnosti, budete moci využít výhod, které dividendové akcie skrývají.

Naučte se investovat