Co to je akcie?

Když si koupíte akcii, vlastníte část společnosti, která ji vydala. Existuje několik způsobů klasifikace společností a jejich akcií.

Porozumění akciovému trhu

Burza cenných papírů umožňuje kupujícím a prodávajícím cenných papírů setkávat se, komunikovat a uzavírat transakce. Trhy umožňují zjišťování cen akcií podniků a slouží jako barometr celkové ekonomiky. Kupující a prodávající mají zajištěnu spravedlivou cenu, vysoký stupeň likvidity a transparentnost, protože účastníci trhu soutěží na otevřeném trhu.

Prvním akciovým trhem byla londýnská burza, která vznikla v roce 1773 v kavárně, kde se obchodníci scházeli k výměně akcií.

První burza cenných papírů ve Spojených státech začala fungovat v roce 1790 ve Filadelfii.

Dohoda Buttonwood Agreement, pojmenovaná tak proto, že byla podepsána pod knoflíkovým stromem, stála na počátku newyorské Wall Street v roce 1792. Dohodu podepsalo 24 obchodníků a byla první americkou organizací svého druhu, která obchodovala s cennými papíry. V roce 1817 obchodníci svůj podnik přejmenovali na New York Stock and Exchange Board.

Burza cenných papírů je regulované a kontrolované prostředí. Ve Spojených státech patří mezi hlavní regulační orgány Komise pro cenné papíry (SEC) a Úřad pro regulaci finančního průmyslu (FINRA).

Na prvních akciových trzích se vydávaly a obchodovalo s papírovými fyzickými podílovými listy. Dnes akciové trhy fungují elektronicky.

Body, které je třeba znát:

Pokud si koupíte akcie společnosti, stanete se jejím spoluvlastníkem a v případě, že se společnosti bude dařit, zpravidla vyděláte, nebo naopak proděláte, pokud se jí dařit nebude.
V závislosti na tom, jak je společnost zavedená, bude většina peněz, které vyděláte, pocházet buď z růstu ceny akcií, nebo z výplaty dividend.
Větší společnosti bývají stabilnější než menší, ale mají také menší prostor pro růst.

Jak funguje akciový trh

Akciové trhy představují bezpečné a regulované prostředí, kde mohou účastníci trhu s důvěrou obchodovat s akciemi a dalšími způsobilými finančními nástroji s nulovým nebo nízkým operačním rizikem. Akciové trhy, které fungují podle stanovených pravidel stanovených regulátorem, fungují jako primární trhy a sekundární trhy.

Jako primární trh umožňuje akciový trh společnostem poprvé vydat a prodat své akcie veřejnosti prostřednictvím procesu primární veřejné nabídky (IPO). Tato činnost pomáhá společnostem získat potřebný kapitál od investorů.

Společnost se rozdělí na několik akcií a část těchto akcií prodá veřejnosti za určitou cenu za akcii.
K usnadnění tohoto procesu potřebuje společnost trh, na kterém lze tyto akcie prodávat, a toho je dosaženo prostřednictvím burzy cenných papírů. Kótovaná společnost může také později nabídnout nové, dodatečné akcie prostřednictvím jiných nabídek, například prostřednictvím emise práv nebo následné nabídky. Může dokonce své akcie odkoupit nebo stáhnout z burzy.

Investoři budou vlastnit akcie společnosti v očekávání, že hodnota akcií poroste nebo že jim budou vypláceny dividendy, případně obojí. Burza působí jako zprostředkovatel tohoto procesu získávání kapitálu a za své služby dostává od společnosti a jejích finančních partnerů poplatek. Prostřednictvím burzy mohou investoři také nakupovat a prodávat cenné papíry, které již vlastní, na tzv. sekundárním trhu.

Burza cenných papírů nebo burza udržuje různé ukazatele na úrovni trhu a jednotlivých odvětví, jako je index S&P (Standard & Poor's) 500 a index Nasdaq 100, které poskytují měřítko pro sledování pohybu celého trhu.

Jaké jsou funkce akciového trhu?

Burza cenných papírů zajišťuje transparentnost cen, likviditu, zjišťování cen a spravedlivé jednání při obchodních aktivitách.

Burza cenných papírů zaručuje, že všichni zainteresovaní účastníci trhu mají přístup k údajům o všech nákupních a prodejních pokynech, čímž napomáhá spravedlivému a transparentnímu stanovení cen cenných papírů. Trh také zajišťuje efektivní párování vhodných nákupních a prodejních příkazů. Iniciativa moderních trhů. "Spravedlivé a efektivní trhy".

Trhy s cennými papíry musí podporovat zjišťování cen, kdy cenu jakéhokoli cenného papíru určují kolektivně všichni jeho kupující a prodávající. Ti, kteří jsou kvalifikovaní a ochotní obchodovat, by měli mít okamžitý přístup k zadávání příkazů a trh zajišťuje, aby byly příkazy realizovány za spravedlivou cenu.

Mezi obchodníky na akciovém trhu patří tvůrci trhu, investoři, obchodníci, spekulanti a zajišťovatelé. Investor může nakupovat akcie a držet je dlouhodobě, zatímco obchodník může vstoupit do pozice a vystoupit z ní během několika sekund. Tvůrce trhu zajišťuje potřebnou likviditu na trhu, zatímco hedger může obchodovat s deriváty.

Jak jsou regulovány akciové trhy

Většina zemí má akciový trh a každý z nich je regulován místním finančním regulátorem nebo měnovým úřadem či institutem. V USA je dohledem nad akciovým trhem pověřen regulační orgán SEC v České republice je regulátorem Česká národní banka.

SEC je federální agentura, která pracuje nezávisle na vládě a bez politických tlaků. Poslání SEC je stanoveno jako "ochrana investorů, udržování spravedlivých, řádných a efektivních trhů a usnadňování tvorby kapitálu“. U.S. Securities and Exchange Commission (Komise pro cenné papíry a burzy USA). "Co děláme".

Společnosti kótované na burzách jsou regulovány a jejich obchody jsou sledovány SEC. Kromě toho burzy stanovují určité požadavky, jako je povinnost včasného předkládání čtvrtletních finančních zpráv a okamžité informování o relevantním vývoji společnosti, aby bylo zajištěno, že všichni účastníci trhu jsou stejně informováni.

Nedodržení těchto předpisů může vést k pozastavení obchodování a dalším disciplinárním opatřením.

Jaký je význam akciového trhu?

Akciový trh je součástí volnotržního hospodářství. Umožňuje společnostem získávat finanční prostředky nabídkou akcií a podnikových dluhopisů a investorům umožňuje podílet se na finančních úspěších společností, dosahovat zisků prostřednictvím kapitálových výnosů a získávat příjmy prostřednictvím dividend. Trh s cennými papíry funguje jako platforma, jejímž prostřednictvím jsou úspory a investice jednotlivců efektivně směrovány do produktivních investičních příležitostí a přispívají k tvorbě kapitálu a hospodářskému růstu země.

Kdo pomáhá investorovi obchodovat na akciovém trhu?

Makléři působí jako prostředníci mezi burzami a investory, kteří nakupují a prodávají akcie, a portfolio manažeři jsou profesionálové, kteří pro klienty investují portfolia neboli soubory cenných papírů. Investiční bankéři zastupují společnosti v různých funkcích, například soukromé společnosti, které chtějí vstoupit na burzu prostřednictvím IPO, nebo společnosti, které se účastní připravovaných fúzí a akvizic.

Co je alternativní obchodní systém?

Alternativní obchodní systémy jsou místa pro párování velkých nákupních a prodejních transakcí a nejsou regulovány jako burzy. Dark pooly a mnohé kryptoměnové burzy jsou soukromé burzy nebo fóra pro obchodování s cennými papíry a měnami a fungují v rámci soukromých skupin.

Proč nakupovat akcie?

Když se mluví o investování do akcií, obvykle se mluví o běžných akciích. Tyto druhy akcií vám dávají příležitost podílet se na úspěchu veřejných společností, a proto jsou investicí, která může skutečně rozšířit vaše portfolio.

Protože jste spoluvlastníkem společnosti, která vaše akcie vydává, je to poměrně jednoduché: Když společnost vydělává, vyděláváte většinou i vy. (A naopak, když společnost prodělává... no, chápete.)

Existuje několik způsobů, jak se toto spoluvlastnictví projeví.

Zaprvé, cena každé akcie se může zvyšovat. Pokud si koupíte 50 akcií po 10 dolarech za akcii a poté se cena akcie zvýší na 15 dolarů, jste nyní bohatší o 250 dolarů.

Společnost se také může rozhodnout vydat akcionářům dividendu. Řekněme, že emitent vašich 50 akcií oznámí dividendu ve výši 2 USD. To znamená, že vám bude vyplaceno 100 USD (které můžete použít na nákup dalších akcií, pokud si to přejete).

Výběr akcií

Existuje několik způsobů, jak akcie rozdělit do kategorií.

Růstové a hodnotové

Společnosti obecně spadají do 1 ze 2 kategorií podle toho, jak svým investorům vydělávají peníze.

Růstové společnosti jsou ve fázi expanze. Veškeré dostupné peníze, které mají, pravděpodobně směřují do expanze svých podniků nebo do vývoje nových produktů a služeb. S jejich růstem se zvyšuje hodnota jejich akcií.

Hodnotové společnosti jsou relativně zavedené. I když mohou stále růst, nemají tolik prostoru pro tak rychlou expanzi, o jakou usilují růstové společnosti. Tyto společnosti tedy spíše než do příležitostí k rozvoji vkládají veškerý svůj peněžní tok do výplaty dividend.

Kapitalizace

Společnosti lze také rozdělit na základě celkové hodnoty jejich akcií - jejich "kapitalizace". Akcie se obecně považují za akcie s velkou, střední nebo malou kapitalizací, i když v krajních případech se můžete setkat také s odkazy na akcie s megakapitalizací nebo mikrokapitalizací.

Hranice mezi jednou a druhou skupinou nejsou pevné a mění se podle toho, jak se mění celková hodnota trhu. Obecně platí, že akcie s velkou tržní kapitalizací tvoří asi 65-75 % celého trhu a akcie se střední a malou tržní kapitalizací asi po 10-15 %.

Akcie společností s velkou kapitalizací bývají stabilnější než akcie menších společností. Menší společnosti však mohou mít větší potenciál růstu.

Odvětví

Společnosti lze také seskupit podle odvětví. Stejně jako u kapitalizace existuje několik různých systémů odvětvové klasifikace. Většina systémů zahrnuje kategorie jako technologie, zdravotnictví a energetika.

Akcie v rámci jednotlivých sektorů mají tendenci reagovat na ekonomické podmínky předvídatelným způsobem, proto je důležité dbát na to, aby se vaše investice příliš nesoustředily do konkrétních sektorů, pokud tak nečiníte záměrně v rámci svého investičního plánu.

Například když se ekonomice nedaří, mohou trpět sektory jako informační technologie, spotřební zboží a telekomunikační služby, protože lidé se mohou rozhodnout utrácet v těchto oblastech méně.

Na druhou stranu lidé musí nadále utrácet za věci, jako jsou základní spotřební zboží, veřejné služby a zdravotní péče, takže tato odvětví mohou být ovlivněna méně.

Je také důležité si uvědomit, že dobré nebo špatné zprávy o akciích určité společnosti mohou do určité míry ovlivnit i ostatní společnosti v daném odvětví.

A co je dobré vědět

V kratších časových obdobích (týdny nebo měsíce) může hodnota určité akcie kolísat na základě mnohem více než jen skutečné výkonnosti společnosti.

Například pokud se investoři domnívají, že by společnost mohly čekat těžké časy - například proto, že konkurent uvede na trh nový produkt, nebo proto, že společnost neroste tak rychle, jak všichni očekávali - může cena akcií klesnout. Na druhou stranu případné dobré zprávy o společnosti mohou vyhnat akcie výše - i když se ve skutečnosti nic nezměnilo.

A cenu akcie samozřejmě ovlivní i celkový výkon ekonomiky a trhů.

Z dlouhodobého hlediska je však hlavním faktorem určujícím výkonnost akcie to, jak úspěšná byla podkladová společnost.

Naučte se investovat