NASDAQ je burza cenných papírů se sídlem v USA a druhá největší burza cenných papírů na světě podle tržní kapitalizace. NASDAQ je zkratka pro National Association of Security Dealers Automated Quotations (Národní asociace obchodníků s cennými papíry) a je vlastněna a provozována společností NASDAQ Inc.
NASDAQ Inc. je mateřskou organizací burzy NASDAQ. NASDAQ Inc. provozuje burzy také v Evropě a vlastní několik obchodních linií, včetně SMART (technologické služby pro dohled nad trhem) a GlobeNewswire (distribuce tiskových zpráv).
1. NASDAQ je druhou největší burzou na světě podle tržní kapitalizace.
2. Na burze NASDAQ se obchoduje mnoho technologických akcií, například společnosti Apple a Microsoft.
3. NASDAQ vydělává peníze prostřednictvím poplatků účtovaných za své obchodní linie: podnikové služby, informační služby, tržní služby a technologické služby.
Národní asociace obchodníků s cennými papíry založila burzu NASDAQ v roce 1971 v New Yorku. Hlavní myšlenkou jeho založení bylo stát se prvním elektronicky řízeným akciovým trhem na světě. Zpočátku sice neumožňoval elektronické provádění obchodů, ale poskytoval automatické kotace akcií. Tato funkce pomohla snížit rozpětí mezi nabídkou a poptávkou, čímž se stala mezi obchodníky s cennými papíry neoblíbenou.
Brzy poté se NASDAQ stal burzou pro většinu hlavních mimoburzovních obchodů. V roce 1998 se NASDAQ stala první burzou, která nabízela obchodování on-line. Společnost NASDAQ Inc. nadále rozšiřuje své obchodní aktivity i mimo burzu cenných papírů a zaměřuje se na aplikaci technologií ve finančnictví.
Stejně jako newyorská burza je obchodování na burze NASDAQ otevřeno od 9:30 do 16:30 našeho času. NASDAQ nabízí také obchodování v předobchodních hodinách (4:00-9:30) a poobchodních hodinách (16:00-20:00).
Společnosti kótované na NASDAQ jsou rozděleny do tří různých úrovní podle tržní kapitalizace: Kapitálový trh, Globální trh a Globální vybraný trh. Capital Market je trh pro akcie s nižší úrovní tržní kapitalizace a s nejméně přísnými požadavky na kotaci.
Global Market a Global Select Market zahrnují akcie se střední, respektive velkou kapitalizací a vztahují se na ně přísné předpisy týkající se správy a řízení společností a standardů likvidity.
Je známo, že na burze NASDAQ jsou kótovány akcie technologických společností. Mezi hlavní akcie obchodované na burze NASDAQ patří Amazon, Alphabet (Google), Facebook, Microsoft a Apple. Aby mohla být akcie kótována na burze NASDAQ, musí splňovat určité požadavky na finance, správu a řízení a likviditu.
NASDAQ Composite je hlavní index používaný na burze NASDAQ. Spolu s indexem S&P 500 a Dow Jones Industrial Average (DJIA) je NASDAQ Composite jedním z celosvětově nejsledovanějších indexů.
V rámci indexu NASDAQ Composite je index NASDAQ 100, což je index 100 nejlepších nefinančních akcií na burze NASDAQ vážený tržní hodnotou. Na index NASDAQ 100 připadá 90 % pohybu indexu NASDAQ Composite. Níže uvedený model ukazuje vztah mezi indexem NASDAQ Composite a indexem NASDAQ 100.
NASDAQ poskytuje několik propojených služeb, které jsou uživatelům zpoplatněny. Mezi uživateli jsou jak velké technologické společnosti, které platí různé poplatky za to, že jsou na burze kótovány, tak drobní investoři, kteří platí transakční poplatky za nákup a prodej cenných papírů. Mezi čtyři hlavní obchodní linie společnosti NASDAQ Inc. patří podnikové služby, informační služby, tržní služby a technologické služby.
1. Korporátní služby: Poplatky jsou generovány od společností, které chtějí být kótovány na burze NASDAQ.
2. Informační služby: Poskytují uživatelům různé údaje a výzkumy o trhu, které pomáhají informovat účastníky trhu.
3. Tržní služby: Zprostředkovatelské a clearingové služby účtované ze všech transakcí.
4. Technologické služby: Zahrnuje služby související se vztahy s investory, vztahy s veřejností a řízením.
Vzhledem k tomu, že NASDAQ byl v 90. letech 20. století výchozím tržištěm pro americké technologické akcie, byl značně ovlivněn boomem a propadem technologických akcií. V roce 1991 činil podíl burzy NASDAQ na transakcích na trhu s cennými papíry 46 % a s rostoucím významem internetu a přilehlých technologií dále rostl do nebývalé výše.
V důsledku nadměrných spekulací v té době došlo k masivnímu nafouknutí cen technologických akcií. V březnu 2000 dosáhl index NASDAQ Composite svého vrcholu a poté se v březnu až dubnu propadl o téměř 40 %.