Hedgeové fondy mohou používat různé strategie s cílem dosáhnout výnosu. Mezi běžné strategie patří long/short akciový obchod, arbitráž, systematické obchodování a event-driven obchodování.
Hedgeové fondy mohou shortovat akcie ("prodej na krátko"), což znamená, že mohou profitovat z poklesu hodnoty akcií. Tato strategie umožňuje hedgeovým fondům vydělávat i na sestupném trhu.
Hedgeové fondy mohou obchodovat s deriváty a využívat pákové obchodování k maximalizaci výnosů. To však zvyšuje i riziko ztrát.
Hedgeové fondy obvykle nejsou dostupné pro širší veřejnost. K investici do hedgeového fondu je často vyžadováno vyšší minimální investiční vklad, a často jsou určeny pouze pro kvalifikované investory.
Hedgeové fondy často účtují vysoké správcovské poplatky a berou si část zisků (odměny z výkonu). Správcovský poplatek se obvykle účtuje na základě spravovaného kapitálu a odměna z výkonu je často stanovena jako určité procento zisku nad určitou úroveň.
Hedgeové fondy mají často méně omezení a regulace ve srovnání s jinými investičními fondy. To může poskytnout manažerům větší flexibilitu, ale může také zvýšit riziko pro investory.
Hedgeové fondy často hledají "alfa," což znamená přidanou hodnotu nebo nadprůměrný výnos ve srovnání s trhem.
I když hedgeové fondy mohou nabízet možnost dosáhnout nadprůměrných výnosů, jsou také spojeny s větším rizikem a mohou být méně vhodné pro běžné investory. Investoři, kteří uvažují o investicích do hedgeových fondů, by měli být dobře informovaní o strategiích, rizicích a nákladech spojených s těmito fondy a měli by zvážit konzultaci s finančním poradcem.