Co je dluhopis?

Na rozdíl od akcií vám dluhopisy nedávají vlastnická práva. Představují půjčku od kupujícího (vás) emitentovi dluhopisu.

Co je potřeba znát:

Dluhopisy mohou být vydávány společnostmi nebo vládami a obvykle se z nich vyplácí stanovená úroková sazba. Tržní hodnota dluhopisu se v průběhu času mění, protože se stává pro potenciální kupce více či méně atraktivní. Dluhopisy, které jsou kvalitnější (je pravděpodobnější, že budou splaceny včas), obvykle nabízejí nižší úrokové sazby. Dluhopisy, které mají kratší splatnost (délka do úplného splacení), obvykle nabízejí nižší úrokové sazby.

Proč nakupovat dluhopisy?

Dluhopisy vydávají vlády a podniky, když chtějí získat peníze. Koupí dluhopisu poskytujete emitentovi půjčku a on se zavazuje, že vám k určitému datu splatí nominální hodnotu půjčky a že vám bude po celou dobu vyplácet pravidelné úrokové platby, obvykle dvakrát ročně.

Na rozdíl od akcií vám dluhopisy vydané společnostmi nedávají žádná vlastnická práva. Nemusíte tedy nutně těžit z růstu společnosti, ale ani nepocítíte takový dopad, když se společnosti nebude dařit - pokud bude mít stále prostředky na to, aby mohla splácet své půjčky.

Dluhopisy vám tedy poskytují 2 potenciální výhody, pokud je držíte jako součást svého portfolia: Dluhopisy vám přinášejí příjem a kompenzují některé výkyvy, které můžete pozorovat při vlastnictví akcií.

Držení dluhopisů vs. obchodování s dluhopisy:

Pokud si koupíte dluhopis, můžete jednoduše inkasovat úrokové platby a čekat, až dluhopis dosáhne splatnosti - data, kdy se emitent zavázal splatit nominální hodnotu dluhopisu.

Můžete však také nakupovat a prodávat dluhopisy na sekundárním trhu. Po prvotním vydání dluhopisů bude jejich hodnota kolísat podobně jako u akcií. Pokud držíte dluhopis do splatnosti, na kolísání hodnoty nezáleží - vaše úrokové platby ani nominální hodnota se nezmění.

Pokud však nakupujete a prodáváte dluhopisy, musíte mít na paměti, že cena, kterou zaplatíte nebo obdržíte, již není nominální hodnotou dluhopisu. Náchylnost dluhopisu ke změnám hodnoty je důležitým faktorem při výběru dluhopisů.

Dluhopisové termíny, které je třeba znát:

Jazyk dluhopisů může být poněkud matoucí a termíny, které je důležité znát, závisí na tom, zda kupujete dluhopisy při jejich vydání a držíte je do splatnosti, nebo je kupujete a prodáváte na sekundárním trhu.

Kupón: Dluhopisy, které se vztahují k dluhopisům, jsou v současné době v prodeji: To je úroková sazba, kterou dluhopis platí. Ve většině případů se po vydání dluhopisu nemění.

Výnos: Výnos: Jedná se o úrokovou míru, která zohledňuje kolísavé změny hodnoty dluhopisu. Existují různé způsoby měření výnosu, ale nejjednodušší je kupón dluhopisu vydělený aktuální cenou.

Jmenovitá hodnota: Je to částka, kterou má dluhopis hodnotu v okamžiku emise, známá také jako "nominální" hodnota. Většina dluhopisů má nominální hodnotu 1 000 USD.

Cena: Cena, za kterou je emitován dluhopis: To je částka, kterou by dluhopis v současné době stál na sekundárním trhu. Na aktuální cenu dluhopisu působí několik faktorů, ale jedním z největších je, jak výhodný je jeho kupón ve srovnání s jinými podobnými dluhopisy.

Výběr dluhopisů

Při rozhodování o nákupu dluhopisů může hrát roli několik faktorů.

Splatnost a doba trvání:

Splatnost dluhopisu označuje dobu, za kterou získáte zpět nominální hodnotu dluhopisu.

Stejně jako u jiných druhů úvěrů - například hypoték - budou mít změny celkových úrokových sazeb větší vliv na dluhopisy s delší splatností. Pokud jsou například aktuální úrokové sazby o 2 % nižší než vaše sazba u hypotéky, u které vám zbývají 3 roky do splatnosti, bude to mít mnohem menší význam než pro někoho, kdo má před sebou 25 let splácení hypotéky.

Protože dluhopisy s delší splatností mají vyšší míru rizika v důsledku změn úrokových sazeb, nabízejí zpravidla vyšší výnosy, takže jsou pro potenciální kupce atraktivnější. Vztah mezi splatností a výnosem se nazývá výnosová křivka.

Při normální výnosové křivce platí, že kratší splatnost = nižší výnosy.

Durace dluhopisů se stejně jako jejich splatnost měří v letech. Je výsledkem složitého výpočtu, který zahrnuje současnou hodnotu dluhopisu, výnos, kupón a další charakteristiky. Je to nejlepší způsob, jak posoudit citlivost dluhopisu na změny úrokových sazeb - dluhopisy s delší durací jsou citlivější.


Kvalita:

Na rozdíl od akcií existují organizace, které hodnotí kvalitu jednotlivých dluhopisů přidělením úvěrového ratingu, takže víte, jaká je pravděpodobnost, že dostanete očekávané platby.

Stejně jako u půjčky na auto nebo hypotéky platí, že čím lepší je úvěrové hodnocení dlužníka, tím nižší je výnos.

Pokud je rating nízký - "pod investičním stupněm" - dluhopis může mít vysoký výnos, ale zároveň bude mít úroveň rizika podobnou spíše akciím. Na druhou stranu, pokud je rating dluhopisu velmi vysoký, můžete si být relativně jisti, že obdržíte slíbené platby.

Dvě nejznámější agentury, které hodnotí dluhopisy, jsou Standard & Poor's (S&P) a Moody's Investors Service. Mají podobné systémy hodnocení, které vycházejí z aktuální finanční a úvěrové historie emitenta.

Typy dluhopisů

Dluhopisy mohou vydávat společnosti, ale většinu dluhopisů vydávají vlády. Protože vlády jsou obecně stabilní a mohou v případě potřeby zvýšit daně, aby pokryly splátky dluhu, jsou tyto dluhopisy obvykle kvalitnější, i když existují výjimky.

Americké státní dluhopisy:

Ty jsou považovány za nejbezpečnější možné investice do dluhopisů.

Z úroků z těchto dluhopisů musíte zaplatit federální daň z příjmu, ale úroky jsou zpravidla osvobozeny od státní daně. Protože jsou tak bezpečné, výnosy jsou obvykle nejnižší dostupné a platby nemusí držet krok s inflací. Státní dluhopisy jsou extrémně likvidní.

Některé typy státních dluhopisů mají specifické vlastnosti:

1. Státní pokladniční poukázky mají splatnost 1 rok nebo kratší. Na rozdíl od většiny ostatních dluhopisů tyto cenné papíry nevyplácejí úrok. Místo toho jsou vydávány s "diskontem" - při nákupu zaplatíte méně, než je nominální hodnota, ale po dosažení data splatnosti dluhopisu dostanete zpět jeho plnou nominální hodnotu.
2. Státní dluhopisy mají splatnost od 2 do 10 let.
3. Státní dluhopisy mají splatnost delší než 10 let - nejčastěji 30 let.
4. Státní cenné papíry chráněné proti inflaci (TIPS) mají výnos, který kolísá v závislosti na inflaci.

Podívejte se blíže na ... Potřebujete příjem, který kolísá s inflací? Přečtěte si více o fondech TIPS.

5. Cenné papíry s odděleným obchodováním registrovaného úroku a jistiny (STRIPS) jsou v podstatě státní dluhopisy, které byly "zbaveny" kupónových plateb, což znamená, že kupónová a nominální část dluhopisu se obchodují odděleně.
6. Dluhopisy s pohyblivou sazbou mají kupón, který se pohybuje nahoru a dolů na základě kupónu nabízeného nedávno vydraženými pokladničními poukázkami.

Dluhopisy vládních agentur

Dluhopisy mohou vydávat i některé vládní agentury - včetně agentur zabývajících se bydlením, jako je Government National Mortgage Association (GNMA nebo Ginnie Mae). Většina agenturních dluhopisů podléhá zdanění na federální a státní úrovni.

Tyto dluhopisy jsou obvykle vysoce kvalitní a velmi likvidní, i když výnosy nemusí držet krok s inflací. Některé agenturní dluhopisy jsou plně kryty vládou USA, takže jsou téměř stejně bezpečné jako státní dluhopisy.

Vzhledem k tomu, že hypotéky lze refinancovat, jsou dluhopisy kryté agenturami, jako je GNMA, obzvláště citlivé na změny úrokových sazeb. Rodiny, které tyto hypotéky drží, mohou refinancovat (a splácet původní úvěry) buď rychleji, nebo pomaleji, než je průměr, podle toho, co je výhodnější.

Pokud se úrokové sazby zvýší, bude refinancovat méně lidí a vám (nebo fondu, do kterého investujete) bude přicházet méně peněz, které lze reinvestovat za vyšší úrokovou sazbu. Pokud úrokové sazby klesnou, refinancování se zrychlí a vy budete nuceni reinvestovat peníze s nižší sazbou.

Komunální dluhopisy:

Tyto dluhopisy (nazývané také "munis" nebo "muni bonds") vydávají státy a jiné obce. Jsou obecně bezpečné, protože emitent má možnost získávat peníze prostřednictvím daní - nejsou však tak bezpečné jako americké státní dluhopisy a je možné, že emitent nesplácí své závazky.

Úroky z těchto dluhopisů jsou osvobozeny od federální daně z příjmu a také od státní daně ve státě, ve kterém byly vydány. Díky příznivému daňovému režimu jsou výnosy obvykle nižší než výnosy dluhopisů, které podléhají federálnímu zdanění.

Podnikové dluhopisy:

Tyto dluhopisy vydávají společnosti a jejich úvěrové riziko se pohybuje v celém spektru. Úroky z těchto dluhopisů podléhají zdanění na federální i státní úrovni. Protože tyto dluhopisy nejsou tak bezpečné jako státní dluhopisy, jejich výnosy jsou obecně vyšší.

Dluhopisy s vysokým výnosem ("junk bonds") jsou typem podnikových dluhopisů s nízkým úvěrovým ratingem.

Co bude dál?

Dluhopisy můžete zkoumat a vybírat individuálně, ale doporučujeme vám zvážit, zda by většinu vašeho dluhopisového portfolia neměly tvořit podílové fondy nebo ETF (burzovně obchodované fondy).

Naučte se investovat