U podílových fondů a fondů obchodovaných na burze (ETF) je čistá hodnota aktiv cena za jednotku fondu. Čistá hodnota aktiv se také používá k hodnocení výkonnosti fondů.

Význam NAV

NAV je zkratka pro Net Asset Value (čistou hodnotu aktiv) a jedná se o hodnotu podílového listu podílového fondu. NAV se vypočítá odečtením celkových závazků fondu od jeho celkových aktiv a následným vydělením počtem podílů v oběhu.

Aktiva podílového fondu zahrnují celkovou tržní hodnotu investic fondu na základě závěrečných cen na konci obchodního dne, veškerou hotovost a peněžní ekvivalenty, pohledávky, jako jsou dividendy nebo úrokové platby vyplacené v daný den, a časově rozlišené výnosy, což jsou peníze, které teprve budou přijaty.

Závazky podílového fondu zahrnují peníze dlužné bankám, nevyplacené dividendy, poplatky, výdaje, jako jsou platy managementu, nájemné, služby a výdaje na distribuci a marketing.

Vzorec čisté hodnoty aktiv

Čistá hodnota aktiv se vypočítá podle tohoto vzorce:

NAV = (celková aktiva - celková pasiva)/celkový počet podílových jednotek.

Například pro fond, který drží investice v hodnotě 100 milionů USD, závazky ve výši 20 milionů USD a jeden milion podílových listů v oběhu, by jeho čistá hodnota aktiv byla: 80 USD = (100 milionů USD - 20 milionů USD)/1 milion.

Při uzavření amerického akciového trhu v 16:00 východního času manažeři podílového fondu sečtou závěrečné ceny všech cenných papírů v jeho portfoliu. Poté management přičte hodnotu všech dalších aktiv, jako jsou hotovost, pohledávky z úrokových plateb a naběhlý příjem. Poté vedení vypočítá čistou hodnotu aktiv. Fond pak předkládá čistou hodnotu aktiv regulačním organizacím a čistá hodnota aktiv je zveřejněna do 18:00 hodin východního času.

Co je NAV podílového fondu?

Podílové fondy shromažďují peníze od velkého počtu investorů a poté je používají k investování do cenných papírů, jako jsou akcie, dluhopisy a nástroje peněžního trhu. Portfolio každého podílového fondu se liší v závislosti na stanovených cílech fondu, druzích cenných papírů, které drží, a cílech výnosu. Mezi investiční cíle podílového fondu mohou patřit např:


Růst

     Výnosy

     Společnosti s velkou nebo malou kapitalizací

     Specifická odvětví

     Specifické třídy aktiv

     Konkrétní země.

Většina podílových fondů a fondů obchodovaných na burze (ETF) jsou otevřené fondy, které:

Mohou vydat libovolný počet akcií libovolnému počtu investorů.

Vytvářet nové akcie a stahovat z oběhu odkoupené akcie oceňují své akcie jednou za pracovní den na základě čisté hodnoty aktiv fondu.

Obvykle nemají zásadní vliv na stávající podílníky, když další akcie nakoupí noví investoři.

Další podílové fondy se nazývají uzavřené fondy, které:

Mají pevný počet akcií

Obchodují se na burze jako jiné veřejně obchodovatelné cenné papíry

Mají tržní cenu, která je mimo jiné určována nabídkou a poptávkou.

Obvykle investují do jednoho sektoru, odvětví nebo regionu; mnoho fondů komunálních dluhopisů jsou uzavřené fondy.


Použití NAV k investičním rozhodnutím

Vzhledem k tomu, že otevřené fondy musí mít připraveno dostatečné množství peněžních prostředků na pokrytí odkupů podílových listů, nemusí být fond schopen plně investovat na trzích.

NAV otevřených fondů

Otevřený fond může vydávat neomezený počet akcií, přičemž fond akcie prodává a odkupuje. Fond vytváří nové podíly, které prodává, a při zpětném odkupu jsou podíly staženy z oběhu. Pokud je odkoupeno velké množství akcií, může být fond nucen prodat část svých investic.

S podílovými listy otevřených fondů se neobchoduje na burzách a jejich cena se stanovuje každý den na konci obchodování za cenu NAV. Mnoho podílových fondů jsou otevřené fondy a tvoří většinu investic v penzijních plánech sponzorovaných společností, jako jsou například plány 401k. Akcie otevřených fondů jsou často oceňovány tak, aby byly dostupné pro všechny úrovně investorů.

Čistá hodnota aktiv uzavřených fondů

NAV je důležitá také při nákupu podílových listů uzavřeného podílového fondu, protože tyto fondy se mohou obchodovat za cenu, která se nerovná jejich NAV. Uzavřené fondy jsou kótovány na burze cenných papírů, obchodují se podobně jako cenné papíry a jsou považovány za veřejně obchodovatelné investiční společnosti.

Cena podílu uzavřeného podílového fondu kolísá na základě měnících se hodnot aktiv obsažených v portfoliu fondu. Nabídka a poptávka se řídí náladou na trhu, pověstí správce fondu a poplatky za správu. To způsobuje, že se podílové listy uzavřených fondů obchodují buď s prémií, tedy nad NAV, nebo s diskontem, tedy pod NAV.

Výhody a nevýhody nákupu podílových listů uzavřeného podílového fondu jsou následující:

Výhody:

Profesionálně řízené s přispěním analytiků

Podílové listy lze snadno nakupovat a prodávat během tržních hodin.

Nevýhody:

Tržní síly mohou způsobit, že se akcie obchodují s prémií oproti čisté hodnotě aktiv.

Fond si zpravidla účtuje vyšší poplatky.

ČISTÁ HODNOTA AKTIV ETF

Čistá hodnota aktiv ETF je hodnota podílu každé akcie na aktivech a hotovosti fondu vypočtená na konci každého obchodního dne.

Kromě toho, že ETF denně zveřejňují svou NAV, zveřejňují také své aktuální denní podíly, výši hotovosti v pokladně, počet akcií v oběhu a veškeré přijaté dividendy. Díky tomu jsou ETF transparentnější než podílové fondy, které obvykle zveřejňují své podíly pouze čtvrtletně.

Podtrženo a sečteno

Čistá hodnota aktiv (NAV) je ukazatel, který se používá k ocenění akcií fondu. Porovnávání NAV v čase nemá smysl, protože podílové fondy vyplácejí podílníkům své příjmy, jako jsou získané dividendy a úroky, plus realizované kapitálové zisky v průběhu roku. Lepším měřítkem roční výkonnosti podílového fondu je jeho roční celkový výnos, který představuje skutečnou míru výnosu za dané období.

Naučte se investovat