Sněmovna reprezentantů v USA schválila zákon, proti platformě TikTok. Zákon, ještě musí schválit senát. Zákon by zakázal TickTok všem Američanům, pokud by nedošlo k odprodeji aktivit TikToku od čínské mateřské společnosti ByteDance. Formální název návrhu zákona, nazvaný "Protecting Americans from Foreign Adversary Controlled Applications Act" (Zákon o ochraně Američanů před aplikacemi řízenými zahraničními protivníky), pravděpodobně také popudil Peking, který rychle vyložil svůj postoj a obvinil Washington, že se "uchyluje k aktům šikany".
Wang Wenbin, mluvčí čínského ministerstva zahraničních věcí, řekl: "Ačkoli USA nikdy nenašly žádný důkaz o tom, že by TikTok představoval hrozbu pro národní bezpečnost USA, nikdy nepřestaly TikTok pronásledovat." "Taková praxe, kdy se člověk uchyluje k hegemonistickým krokům, když nemohl uspět ve férové soutěži, narušuje normální fungování podniků, podkopává důvěru mezinárodních investorů v investiční prostředí a sabotuje normální hospodářský a obchodní řád ve světě. To se nevyhnutelně obrátí proti samotným Spojeným státům."
Když už mluvíme o spravedlivé hospodářské soutěži, Peking nedovoluje žádným americkým společnostem působícím v oblasti sociálních médií působit v Číně, ačkoli se zdá, že ve hře je něco většího. Točí se to kolem výrazného posunu v politice jednání s Čínou a hodnocení toho, jaké schopnosti by měly být ČKS přisuzovány. To, co začalo jako křížová výprava proti krádežím duševního vlastnictví a nekalým obchodním praktikám, se změnilo v obvinění z masového sledování a schopnosti ovlivňovat celou generaci americké mládeže. To neznamená, že hrozba není reálná nebo že k ní nedochází, zejména s ohledem na nebezpečí nového globálního řádu, ale jedno se zdá být jisté: výměnou za dramatické rozšíření státní moci dojde k výměně amerických svobod.
Investiční úhel pohledu: Tento nový dvoustranický pohled se již přenáší na volný trh a do širší ekonomiky. Mísí se s velkou dávkou protekcionismu a izolacionismu a v dohledné budoucnosti se pravděpodobně stane základem americké politiky. Čína "nechce, aby Spojené státy měly vlastní domácí [solární] průmysl... je to dost hrozná situace," prohlásil ve středu generální ředitel společnosti First Solar, Mark Widmaden. Den poté, co varoval senátní výbor, že USA hrozí, že se stanou "faktickým rozšířením čínské iniciativy Pásmo a cesta". Mezi další nedávné příklady patří komentáře Elona Muska, že čínské automobilky "zničí většinu ostatních automobilových společností na světě", pokud nedojde k legislativním nebo exekutivním opatřením, stejně jako podobné nálady v dalších odvětvích od stavby lodí po průmysl.